Nefunkčný daňový systém stál už 29 miliónov eur

Nasadzovanie nového informačného systému KONS na daňových úradoch, ktoré spôsobilo dvojmesačný chaos, je možno zbytočné. Nový systém nefunguje a navyše sa má od budúceho roka opäť meniť, keď sa bude prechádzať na komplexne nový systém od IBM. Za KONS štát doteraz zaplatil takmer 29 miliónov eur a jeho plná funkčnosť sa podľa najnovšieho harmonogramu od daniarov odhaduje najneskôr na jún tohto roka.

28.02.2012 20:00 , aktualizované: 29.02.2012 08:00
Dane, daňové priznanie Foto:
Čas na vypisovanie daňových priznaní sa blíži, kolaps na daňových úradoch pokračuje.
debata (60)

Nie je vylúčené, že dovtedy vyhlásia daniari štrajk, čo ohrozí kontrolu daňových priznaní, ktoré sa majú podávať do konca marca. Opozičný Smer preto navrhuje posunúť povinnosť elektronickej komunikácie vybraných daňových subjektov z prvého apríla na január 2013. Návrh má podporu aj SaS, a tak je možné, že v strede v parlamente prejde.

U daniarov bol v utorok už druhý poslanecký prieskum, ktorý ukázal, že peniaze na nový systém sa míňajú neefektívne. „Myslím si, že na nový systém od spoločnosti IBM sa v roku 2013 dalo prejsť aj bez zavádzania KONS-u,“ povedal predseda finančného výboru Jozef Kollár (SaS). Fico naznačil, že ide o tunelovanie v štátnej správe.

„Prepojiť nový systém a prepojiť ho na anglické schránkové firmy, tak toto oni vedia veľmi dobre,“ povedal bez ďalších podrobností. „To si vážne myslíte, že SDKÚ sa potrebuje financovať takýmto spôsobom?“ reagoval hovorca ministerstva financií Martin Jaroš.

Podľa súčasnej šéfky finančného riaditeľstva Márie Machovej má KONS slúžiť ako most medzi starým a novým daňovým systémom od IBM. „Časť KONS–u prejde na nový systém a bez toho by zavádzanie nového systému nemalo žiadny zmysel,“ hovorí Machová.

Samotná spoločnosť IBM sa k prebiehajúcim projektom nevyjadruje. Podľa zmluvy zverejnenej na internete IBM za súčasné vyvíjanie KONS–u nenesie žiadnu zodpovednosť a ručí až za nový systém spustený od januára 2013.

„Načo bolo teda dobré rok predtým spúšťať KONS? Na to sme na poslaneckom prieskume nedostali odpoveď,“ hovorí Kollár. Podľa informácií od poslancov zaplatil štát doteraz za KONS 23,5 milióna eur a ďalších 5,2 milióna eur stáli nové počítače.

Viac počítačov potrebuje finančné riaditeľstvo, keďže okrem KONS–u musí bežať i starý informačný systém od Novitechu. Daňoví úradníci si totiž väčšinu minuloročných údajov o firmách stále dokážu zistiť len zo starého informačného systému. Problémy s fungovaním KONS–u a ručné počítanie daní v pondelok potvrdil i Najvyšší kontrolný úrad.

Poslanci sa zhodujú na tom, že dnes je hlavnou prioritou stabilizácia finančného riaditeľstva a výberu daní. Opozičný Smer preto navrhuje posunúť povinnosť elektronickej komunikácie vybraných daňových subjektov na úvod budúceho roka. „Keďže ide o rozumný návrh, je veľmi pravdepodobné, že poslanci strany SaS ho zajtra podporia,“ hovorí Kollár. Opozičný Smer chce o posune termínu na zajtrajšom grémiu presvedčiť aj predsedov ostatných parlamentných strán.

Za takéto riešenie sa prihovárali aj oslovení podnikatelia. Tí sa obávajú, že KONS by nezvládol, aprílový nápor daňových výkazov a firmy by si tak nemohli plniť svoje daňové povinnosti. „Vzhľadom na reálnu situáciu a doterajšie skúsenosti je vhodné najprv spojazdniť elektronický systém daňovej správy, dôsledne ho otestovať a po zdarnom výsledku testovania až následne daňovým subjektom uložiť povinnú elektronickú komunikáciu,“ povedal Marek Lukáčik z Klubu 500. Smer chce zajtra v parlamente tiež presadiť zriadenie nového krízového manažmentu zodpovedného za riešenie problémov finančného riaditeľstva do zostavenia novej vlády.

© Autorské práva vyhradené

60 debata chyba