Londýn sa chystá zablokovať daň z finančných transakcií

08.01.2012 19:28
Londýn - Big Ben
Ilustračné foto Autor:

Britský premiér David Cameron vyhlásil, že bude vetovať zavedenie dane z finančných transakcií v rámci celej Európskej únie, ak sa takáto daň nebude uplatňovať globálne.

„Idea novej európskej dane, ak sa takáto daň neuplatní aj inde, nie je podľa mňa rozumná a preto to zablokujem,“ povedal Cameron v nedeľu v rozhovore pre BBC. „Ak sa celý zvyšok sveta v rovnakom čase nedohodne, že všetci budeme mať určitý druh dane, potom do toho nepôjdeme,“ dodal. Pre zavedenie dane v rámci celej EÚ je potrebný súhlas všetkých jej 27 členov.

Zavedenie dane z finančných transakcií v celej EÚ presadzujú Paríž a Berlín, ale Veľká Británie je rozhodne proti pre obavy, že by to poškodilo londýnske City, ktoré je globálnym finančným centrom. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v piatok vyhlásil, že zavedenie novej dane z finančných transakcií bude presadzovať, aj keby ju neprijali francúzski partneri v rámci EÚ.

Cameron v nedeľu konštatoval, že ak si to Francúzsko želá, môže daň z finančných transakcií zaviesť samostatne. „Ak Francúzi chcú vo svojej krajine daň z transakcií zaviesť, môžu to urobiť,“ povedal. Plán zavedenia tejto dane Európska komisia formálne schválila vlani v septembri. Hoci Francúzsko by pravdepodobne mohlo zaviesť takúto daň aj samostatne, Nemecko a Taliansko sú za to, aby sa daň platila v celej EÚ.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku