Mikloš: Plán Nemecka a Francúzska by mohol zníženiu ratingu zabrániť

Plán riešenia európskej dlhovej krízy, ktorý presadzujú Nemecko a Francúzsko, by mohol zabrániť avizovanému zníženiu ratingu členských krajín eurozóny. Podľa agentúry Reuters to povedal slovenský minister financií Ivan Mikloš.

06.12.2011 11:27
Ivan Mikloš Foto:
S pokusom obmedziť kompetencie ministra financií pri rokovaniach v Bruseli pomáha SaS aj SNS.
debata (1)

Reagoval tak na správu medzinárodnej ratingovej agentúry Standard & Poor's, ktorá preradila rating 15 krajín eurozóny do režimu pozorovania s možnosťou zníženia. Hromadné zníženie ratingových známok by bolo bezprecedentným krokom.

Prečítajte si „viac o téme DLHOVÁ KRÍZA “:[http://spravy.pravda.sk/…konomika.asp?…]

„Ak bude ten návrh prijatý, a ja si myslím, že prijatý bude, potom by to mal byť dostatočný signál,“ povedal Mikloš k plánu zástupcov Francúzska a Nemecka. V pondelok spolu rokovali prezident Nicolas Sarkozy a kancelárka Angela Merkelová, ktorí okrem iného podporujú centralizáciu rozpočtov a chcú presadiť zmenu zmluvy o Európskej únii. Za kľúčové však považujú sprísnenie rozpočtovej disciplíny.

Krok ratingovej agentúry je o to prekvapujúcejší, že prišiel len krátko po stretnutí medzi Sarkozym a Merkelovou. S&P však uviedla, že počká na koniec týždňa, kedy sa má konať kľúčový summit lídrov eurozóny. Výsledok summitu potom vezme do úvahy pri revízii ratingových známok. Trhy boli do určitej miery pripravené na to, že by o najvyšší rating mohli prísť Francúzsko, nikto však nečakal, že by rovnaký osud mohol postihnúť aj Nemecko.

1 debata chyba