Plán poslednej záchrany? ECB vytlačí eurá, MMF ich požičia

V eurozóne sa diskutuje o možnosti financovať krízovú pomoc Medzinárodného menového fondu (MMF) krajinám eurozóny peniazmi natlačenými Európskou centrálnou bankou (ECB). Nepriama účasť ECB na záchrane menovej únie je však až tou poslednou možnosťou, povedali agentúre Reuters nemenovaní predstavitelia eurozóny.

30.11.2011 08:09
Peniaze, euro, mešec Foto:
Ilustračné foto
debata (1)

Pozornosť sa teraz zameriava na Taliansko, ktorého výnosy z dlhopisov vzrástli nad dlhodobejšie neudržateľnú hranicu siedmich percent. To vedie k dohadom, že Taliansko bude musieť požiadať EÚ a MMF o finančnú pomoc. Hovorí sa o sume okolo 600 miliárd eur.

Prečítajte si „viac o téme DLHOVÁ KRÍZA “:[http://spravy.pravda.sk/…konomika.asp?…]

EÚ ani MMF by však zrejme na tak veľkú sanáciu už nemali dostatok zdrojov a jediná inštitúcia, ktorá má vďaka monopolu na tlačenie eur peniaze k dispozícii, je ECB. Proti potenciálne inflačnému tlačeniu peňazí na priamu pomoc Taliansku a ďalším ohrozeným krajinám ale dôrazne vystupuje Nemecko. ECB má navyše priame záchrannej úvery členským krajinám eurozóny zakázané. Vznikla tak myšlienka, že peniaze ECB alebo národných centrálnych bánk by sa „vyprali“ cez MMF.

„Ak bude mať Taliansko problémy, môžu sa členské krajiny eurozóny rozhodnúť zvýšiť zdroje MMF tým, že dodajú peniaze na jeho záchranu, čo môžu urobiť prostredníctvom národných centrálnych bánk, ktoré jednoducho tie peniaze vytlačia,“ uviedol jeden z činiteľov. „Diskutuje sa tom, ale je to skôr v pozadí, nie je to hlavný scenár,“ dodal.

Druhý predstaviteľ uviedol, že ECB by mohla menovému fondu poskytnúť peniaze prostredníctvom nových výpožičných mechanizmov. To potvrdil holandský minister financií Jan Kees de Jager, ktorý povedal, že by sa to mohlo urobiť zvýšením takzvaných zvláštnych práv čerpania, umelej meny MMF, ktorú majú centrálne banky v rezervách.

Podľa ďalšieho zdroja síce prevod peňazí ECB k ohrozeným krajinám cez MMF na programe schôdzky ministrov financií menovej únie nie je, zrejme sa však o ňom diskutuje v zákulisí. Hlavnou témou schôdzky je podrobný plán zvýšenia platobnej sily záchranného fondu ESFS. „Aj napriek snahy o navýšenie kapacity EFSF by som súhlasil s tým, že sa musí zapojiť aj MMF a ECB,“ povedal ďalší zo zdrojov.

1 debata chyba