Tohtoročný deficit bude vyšší o takmer jedno percento

Tohtoročný deficit verejných financií bude napokon na papieri zhruba o jeden percentuálny bod vyšší, ako si ho naprojektoval vládny kabinet. Brusel nám totiž do tohtoročného výsledku zaráta aj pôžičky Ficovej vlády železniciam a nemocniciam.

13.11.2011 11:48
Graf, ekonomika Foto:
Ilustračné foto
debata

Oficiálny údaj o deficite za tento rok tak bude v štatistikách európskeho štatistického úradu Eurostatu oproti reálnej bilancii hospodárenia verejnej správy, ktorá je plánovaná na úrovni 4,9 % výkonu ekonomiky, navýšený o necelé 1 % hrubého domáceho produktu.

Pôvodná úvaha bola, že tieto nesplatené pôžičky sa do schodkov budú premietať v rokoch, kedy vznikli, napokon sa však európsky štatistický úrad Eurostat rozhodol započítať ich až v roku, kedy boli identifikované ako nenávratné.

Celá suma pomoci štátnym železničným firmám a nemocniciam v rokoch 2008 až 2010 sa tak bude započítavať iba do výsledku v roku 2011. „Bude to viesť k navýšeniu deficitu o takmer 1 % hrubého domáceho produktu. Ak sa táto skutočnosť vezme do úvahy, deficit verejných financií v roku 2011 sa očakáva na úrovni 5,8 % hrubého domáceho produktu,“ konštatuje sa v jesennej prognóze Európskej komisie.

Ministerstvo financií však dodáva, že táto revízia metodológie Eurostatu nič nemení na pláne dosiahnuť reálny výsledok hospodárenia verejnej správy v tomto roku na pôvodne plánovanej úrovni. „Štrukturálny deficit, teda to, za čo môže vláda, je 4,9 % hrubého domáceho produktu a bude dodržaný,“ povedal v piatok minister financií Ivan Mikloš.

Podobne ako Ficove pôžičky nemocniciam môžu napokon dopadnúť aj peniaze pôvodne určené na oddlženie nemocníc v rámci transformácie kabinetom Ivety Radičovej. Ten už totiž na oddlženie vyplatil vyše 300 miliónov eur, avšak po zastavení transformácie bude zrejme podľa Mikloša nutné túto pomoc preklasifikovať na pôžičky. V opačnom prípade by to Európska komisia mohla považovať za nepovolenú štátnu pomoc.

„Aby sme sa vyhli pokutám a vracaniu týchto prostriedkov, tak bude nevyhnutné preklasifikovať tieto prostriedky na pôžičku a de facto nedôjde k oddlženiu, len sa zmenia veritelia. Veriteľom bude štát, keďže túto pôžičku poskytol a nedôjde ani k oddlženiu, lebo ďalej budú mať zdravotnícke zariadenia záväzky, len ich budú mať voči štátu,“ povedal minister financií.

debata chyba