Rodiny začali výraznejšie obmedzovať výdavky

Domácnosti začali pre črtajúcu sa krízu míňať podstatne menej peňazí, ako pôvodne očakával minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ). Ide o dôsledok rastu nezamestnanosti, ďalšieho zdražovania a obáv ľudí z poklesu platov. Spotrebné výdavky priemernej 4-člennej rodiny predstavovali ešte vlani podľa Štatistického úradu 988 eur mesačne.

11.11.2011 20:00 , aktualizované: 12.11.2011 15:00
nákup, supermarket, hypermarket, obchod,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (25)

Podľa niektorých analytikov by tento rok mala reálna spotreba domácností poklesnúť o 0,7 percenta, aj keď rezort financií očakával ešte v júni polpercentný rast. Znamená to, že po zohľadnení zdražovania si ľudia v porovnaní s vlaňajškom za rovnakú sumu peňazí kupujú menej tovarov.

„Vývoj konečnej spotreby domácností sa odvíja od zamestnanosti a priemerných miezd,“ opisuje hlavný analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo. Len v septembri sa rozšírili rady nezamestnaných o 6,5-tisíca, na vyše 390-tisíc. Ide o ľudí, ktorí míňajú výrazne menej ako pracujúci. Ľudí vo výdavkoch tlmí aj rast cien. V októbri sa inflácia dostala na 4,4 percenta. Po štyroch mesiacoch mierneho poklesu ľuďom opäť zdraželi aj potraviny, ktoré sú o vyše päť percent drahšie ako vlani.

PIANO

 Prečítajte si komentár Mariána Repu Menej je niekedy viac
Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

Výdavky obmedzila napríklad aj 30–ročná Zuzana z Bratislavy, ktorá minulý mesiac stratila prácu. „Musela som obmedziť najmä nákup oblečenia či kozmetiky. Na dovolenku ani nepomýšľam,“ konštatuje.

Ľudia môžu menej míňať aj pri strate spotrebiteľskej dôvery. Tento ukazovateľ zavážil napríklad v roku 2010, keď síce hospodárstvo už rástlo, ale ľudia otrasení z krízy neboli ochotní viac míňať. Spotreba domácností je pritom popri exporte jedna z kľúčových zložiek hrubého domáceho produktu krajiny. Keď rodiny míňajú menej, štát musí ešte viac šetriť. To môže byť na budúci rok problém, keďže už teraz sa diera v plánovanom rozpočte črtá na niekoľko stoviek miliónov eur a hrozí tak ďalší tlak na úspory či rast daní.

„Vzhľadom na obavy z ďalšieho negatívneho vývoja na trhu práce sa možno obávať, že tak objektívne vplyvy ako zamestnanosť, vývoj priemerných miezd či spotrebiteľská dôvera nebudú ani v budúcom roku konečnej spotrebe domácností priať,“ naznačuje Vaňo.

Rezort financií očakáva, že domácnosti budú v roku 2012 pri 2,6–percentnej infl ácii míňať oproti tomuto roku v skutočnosti mierne viac. „Nižší dopyt po pracovnej sile spolu s pomalším rastom produktivity a atmosférou veľkej neistoty sa prejavia v nižších mzdových nárokoch, čo sa odrazí aj v pomalšej spotrebe slovenských domácností. Tie by však stále mali reálne minúť o 0,6 percenta viac ako v roku 2011, kvôli prudšiemu zníženiu inflácie,“ konštatoval nedávno Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií. Na tento rok inštitút stále počíta so stagnáciou reálnej konečnej spotreby domácností.

Analytici sa zhodujú v tom, že budúci rok bude pre ľudí náročný. „Nakoľko ekonomika v budúcom roku neporastie ani o tri percentá, tak aj vytváranie nových pracovných miest bude problematické. Rady na úradoch práce sa tak neskrátia, očakávame dokonca ešte mierny nárast nezamestnanosti,“ hovorí analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Slováci sú podľa prieskumov spoločnosti Deloitte pripravení výraznejšie šetriť. „Svoje výdavky chcú obmedziť najmä na príležitostné výdavky, akými sú napríklad zábava, voľný čas, oblečenie a dovolenky,“ hovorí Ľubica Dumitrescu, senior manažérka na oddelení daní spoločnosti Deloitte. Ako ďalej dodáva, prieskumy ukázali, že sa ľudia začínajú čoraz viac uskromňovať aj vo výdavkoch na stravu.

„Ľudia majú menej peňazí, v porovnaní s ostatnými štátmi Európy sa naša kúpyschopnosť podstatne zhorší,“ upresňuje Dumitrescu.

© Autorské práva vyhradené

25 debata chyba