Štátu budú chýbať stámilióny, niektoré dane pôjdu hore

Na budúci rok bude štátu chýbať viac ako 650 miliónov eur, ktoré plánoval vybrať. Podľa ministra financií Ivana Mikloša plošné škrty už nepomôžu a treba zdvihnúť niektoré dane.

11.11.2011 10:38 , aktualizované: 11:29
Euro, peniaze, meter, kríza Foto:
Ilustračné foto
debata (37)

Pomalší hospodársky rast a následky pádu vlády Ivety Radičovej v neschválení niektorých plánovaných legislatívnych noriem spôsobia na budúci rok v rozpočte verejnej správy výpadok daňových a odvodových príjmov v objeme takmer 665 mil. eur.

Potvrdilo to ministerstvo financií vo svojej aktualizovanej prognóze daňových príjmov, ktorú zverejnilo v piatok. Doteraz plánovaná diera v rozpočte sa tak zväčší približne 0,9 % hrubého domáceho produktu.

Deficit verejných financií v budúcom roku dosiahne 4,6 percenta, pôvodný plán bol 3,8 percenta.

„Pre mňa je hranica schodku 4,6 percenta HDP hranicou, ktorú by sme nemali prekročiť,“ uviedol minister financií Ivan Mikloš. Ak by sa ukazovalo, že krajine hrozí ešte vyšší deficit, stiahol by rozpočet z rokovania parlamentu. Znamenalo by to, že štát by fungoval podľa rozpočtového provizória.

Mikloš usudzuje, že znižovať schodok verejných financií sa už nepodarí iba znižovaním výdavkov. „Plošné škrty efekty neprinesú. Bude poptrebné vstúpiť do daní,“ poznamenal Mikloš. Priestor vidií napríklad pri dani z nehnuteľností, ktoré určujú mestá a obce alebo v zdanení vína. Nepočíta však so zvyšovaním dane z pridanej hodnoty.

Čísla vychádzajú z predpokladaného hospodárskeho rastu krajiny na úrovni 1,7 percenta. Európska komisia je však oveľa pesimistickejšia ako slovenské ministerstvo financií. Prognózuje Slovensku budúcoročný rast iba na úrovni 1,1 percenta. To by znamenalo, že v rozpočet by chýbali ďalšie stovky miliónov eur.

Možné zhoršenie situácie pripúšťa aj Mikloš a preto podľa svojich slov navrhne kolegom z bývalej koalície ďalšie úsporné opatrenia. Navrhne, aby sa nerušili povinné odvody dobrovoľne nezamestnaných, ako to žiadala SaS, opätovne zmeny v stavebnom sporení, ale aj zníženie výdavkov na priority, ktoré si ešte fungujúca vládna koalícia dohodla pre rezorty obrany, vnútra a envirofond. Rokovať by o nich mali budúci týždeň.

Výpadky príjmov budú aj v ďalších rokoch

Výpadky sú očakávané aj v nasledujúcich rokoch. Oproti rozpočtu verejnej správy na roky 2012 až 2014 by mali byť príjmy verejnej správy v roku 2013 nižšie o 1,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) a v roku 2014 o 1,7 % HDP. Vo finančnom vyjadrení to znamená v roku 2013 oproti pôvodným očakávaniam výpadok 1,155 mld. eur a v roku 2014 na úrovni 1,321 mld. eur.

„Z hľadiska príspevkov k zmene prognózy mala najväčší vplyv aktualizácia makroekonomických prognóz, v roku 2012 s negatívnym vplyvom na úrovni 0,8 % hrubého domáceho produktu. Zvyšnú časť vo výške 0,1 % hrubého domáceho produktu predstavuje neschválenie pripravovanej legislatívy, najmä daňovo-odvodovej reformy,“ konštatuje Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií.

Aktualizácia makroekonomických prognóz mala pritom podľa inštitútu na prognózu daňových príjmov v rokoch 2011 až 2014 negatívny vplyv najmä pri dani z pridanej hodnoty, dani z príjmov právnických osôb a odvodoch. A to v dôsledku zníženia prognózy rastu hrubého domáceho produktu, konečnej spotreby domácností ako aj mzdovej bázy. Ministerstvo financií pritom minulý týždeň znížilo odhad rastu slovenského hospodárstva v budúcom roku z pôvodných 3,4 % na 1,7 %.

37 debata chyba