Postup gréckeho premiéra sa dá pochopiť, tvrdí Radičová

Postup, ktorý zvolil grécky premiér Papandreu, sa vzhľadom na odpor a nepokoje v Grécku dá podľa premiérky Ivety Radičovej pochopiť. Odmietnutie pomoci Grékmi by však podľa nej znamenalo chaotický krach s vysokými nákladmi.

02.11.2011 15:01
Iveta Radičová Foto:
Premiérka Iveta Radičová
debata

„Viem pochopiť krok gréckeho premiéra, lebo nevie udržať legitimitu vlády, nevie udržať odpor a protesty v krajine,“ konštatovala Radičová.
Papandreu podľa premiérky informoval svojich partnerov v eurozóne o dôvodoch postupov, ktoré zvolil, svojím listom. Podľa Radičovej chce grécky premiér v prvom kroku spojiť hlasovanie o úsporných opatreniach v Grécku s hlasovaním o dôvere jeho kabinetu. Referendum má byť ďalším krokom.

K referendu sa konkrétnejšie premiérka vyjadrovať nechce, keďže podľa nej zatiaľ nie je presne definovaná ani jeho formulácia, preto ťažko možno odhadnúť aj jeho výsledok. V každom prípade by odmietnutie pomoci Grékmi podľa Radičovej znamenalo na finančných trhoch pohromu. „Odmietnutie postupu, ktorý bol doteraz zvolený, znamená chaotický krach Grécka, čo si nikto neželá, lebo jeho dôsledky by boli rádovo veľmi vysoké,“ konštatovala.

Podľa Radičovej ťažko hovoriť o vydieraní eurozóny, pretože už to v podstate ani nie je možné. Summit lídrov eurozóny má totiž svoje závery a pokiaľ ich Grécko neprijme, je to na jeho plnej zodpovednosti, aj keď tým neohrozuje iba seba. Kroky, ktoré načrtol Papandreu, však podľa premiérky vyplývajú z toho, že jeho kabinet sa nevie za dodržiavanie podmienok zaručiť. „Obávam sa, že grécka vláda si netrúfa dlhodobo garantovať dodržiavanie podmienok, ku ktorým sa zaviazala,“ tvrdí Radičová.

{* sablona=„info­box_v_clanku“ *} Prečítajte si „viac o téme DLHOVÁ KRÍZA “:[http://spravy.pravda.sk/…konomika.asp?…]

{* koniec-sablona *}

Grécky premiér Jorgos Papandreu si na rokovaní svojho kabinetu zabezpečil jednohlasnú podporu pre referendum o záchrannom úvere. V stredu v ranných hodinách to potvrdil hovorca vlády Elias Mossialos. Niektorí členovia Papandreovej strany však už tento plán vopred odmietli a v utorok jeden z nich vystúpil aj z parlamentného klubu jeho socialistickej strany. Papandreu tak v 300-člennom zhromaždení disponuje de facto už len tesnou väčšinou 152 hlasov. V piatok majú navyše poslanci rozhodovať o vyslovení dôvery jeho vláde a podľa pozorovateľov vôbec nie je isté, či grécky kabinet hlasovanie prežije.

Papandreu zvolal mimoriadne rokovanie v súvislosti s vypísaním referenda ešte v utorok v noci. Ľudové hlasovanie vyvolalo u európskych politikov rozhorčenie a prekvapenie, premiér je však rozhodnutý presadiť ho aj napriek tomu. „Referendum prinesie jasný mandát, ale aj jasnú správu smerom dovnútra aj navonok v súvislosti s naším európskym smerovaním a naším európskym členstvom,“ zdôvodnil Papandreu.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na gréckeho ministra vnútra Harisa Kastanidisa informovala, že Gréci by k urnám mohli prísť ešte tento rok v decembri. Vláda sa v referende obyvateľov opýta, či súhlasia s riadeným bankrotom krajiny spojeným s odpísaním polovice gréckeho dlhu a plnením podmienok na prijímanie ďalších záchranných pôžičiek. Podľa viacerých prieskumov však môže ľudové hlasovanie dopadnúť fiaskom, keďže väčšina obyvateľov zadlženej krajiny je proti zahraničnej pomoci.

debata chyba