Holandsko žiada prísnejšiu kontrolu rozpočtových pravidiel

17.10.2011 13:16
Jan Kees de Jager, holandský minister financií
Holandský minister financií Jan Kees de Jager Autor:

Krajina, ktorá požiada o finančnú pomoc, by sa v extrémnom prípade mohla dostať pod správu európskych inštitúcií, tvrdí holandský minister financií Jan Kees de Jager.

Holandský minister financií Jan Kees de Jager vyzval na prísnejšie postihy voči krajinám, ktoré porušujú rozpočtové pravidlá EÚ. Štáty vo finančných problémoch by sa podľa neho v krajných prípadoch mali zmieriť aj s obmedzením svojej suverenity. Diskusiu o riešení dlhových problémov eurozóny, ktorá sa doteraz zameriavala na sprísnenie rozpočtových pravidiel, treba doplniť o hospodárske reformy, dodal de Jager. Krajinám vo finančných ťažkostiach zostane právo vybrať si ekonomické reformy podľa svojich predstáv, ich plnenie však bude podliehať hodnoteniu zo strany európskych inštitúcií, priblížil svoju predstavu minister.

„Krajina, ktorá požiada o finančnú pomoc, by sa v extrémnom prípade mohla dostať pod správu. Pomoc pre krajiny by nezávisela iba od finančných reforiem, ale aj od hospodárskych reforiem,“ uviedol minister v liste poslancom parlamentu, pod ktorý sa podpísal spolu s ministrom hospodárstva Maximom Verhagenom. Silné a nezávislé postavenie pri hodnotení členských štátov by mala podľa de Jagera získať Európska komisia.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku