Firmy majú pre štát miliardu

Vládna koalícia si v budúcoročnom rozpočte naplánovala len zlomok príjmov zo štátnych podnikov, ktoré by mohla reálne vziať. Dividendy zo štátnych podielov Fond národného majetku odhaduje na necelých 443 miliónov eur.

13.10.2011 07:22
Peniaze, euro Foto:
Ilustračné foto
debata

Okrem toho si pravicové strany v posledných dňoch z podnikov vytiahli ďalších 70 miliónov. Možnosti sú však vyššie. Jedny z najväčších príspevkov majú poslať Transpetrol a Javys, ktoré spadajú do kompetencií rezortu hospodárstva pod taktovkou Juraja Miškova (SaS).

Podniky s vplyvom štátu majú často minimálne zadlženie. Podobný stav v posledných rokoch využil pološtátny SPP na vyplatenie mimoriadnych dividend. Priestor na primeranú mieru zadlženia je aj v ďalších firmách.

Podľa poslanca Martina Chrena (SaS), ktorý radí rezortu hospodárstva, by však najmä energetické firmy, sčasti vlastnené zahraničnými privatizérmi, mohli vyplatiť rádovo viac ako miliardu eur.

„Napríklad ZSE, VSE i SSE majú nulové dlhy a napriek tomu si niektoré z nich za voľné peniaze kupujú ešte štátne dlhopisy so štvorpercentným úrokom,“ zdôvodňuje Chren a dodáva, že je to podobné správanie, ako by mal niekto v banke uložených sto eur a keď ich potrebuje, namiesto toho, aby si ich vybral, požičia si ich s vysokým úrokom. „Bolo by optimálne, aby firmy nemali nulové dlhy, ale mali požičaný asi 2,4–násobok zisku pred zdanením, amortizáciou a odpismi,“ myslí si Chren.

Ekonomický analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Radovan Ďurana však tvrdí, že v štátnych energetických firmách je takýto prístup nesprávny. „Nedá sa to zovšeobecniť. Je totiž rozdiel medzi jednotlivými druhmi firiem. Pokiaľ sa štátne firmy majú zadlžovať, aby štát mohol vyplácať napríklad prídavky na deti, tak to nie je vhodná forma zadlžovania sa,“ zdôvodňuje analytik.

Časť diery v štátnej kase má zakryť vyplatenie zisku takisto aj zo štátnych Lesov. Po vypuknutí ekonomickej krízy pritom firma od vlády Roberta Fica (Smer) žiadala o poskytnutie 66–miliónovej pôžičky. Vtedajšia protikrízová komisia úver schválila, kabinet ho však po vypuknutí škandálu s mankom v lesníckych skladoch zmietol zo stola. Odvtedy stúpla cena dreva a zlepšilo sa aj hospodárenie firmy, takže vyplatenie podielu na zisku je reálne.

Predstavitelia firmy však zatiaľ návrh na 20–miliónové dividendy oficiálne nedostali. „Rozhodnutie politikov samozrejme splníme. Určite sa dajú urobiť ďalšie úsporné opatrenia, ale nebolo by dobré, aby bol zisk zvyšovaný napríklad na úkor investícií do protipovodňových opatrení, strojov a pestovania lesa,“ podotýka hovorca štátnych Lesov Vlastimil Rezek.

Hľadanie peňazí na zaplátanie časti diery v štátnej kase je dôležité aj pre bežných ľudí. Zmenšenie sekery je totiž podmienkou na návrat 19–percentnej dane z pridanej hodnoty. Novoročné zvýšenie tejto dane zdvihlo prakticky všetky ceny tovarov i služieb vrátane potravín či energií.

Pokles DPH je však ohrozený, keďže v rozpočte sa už teraz začína črtať ďalšia diera. V ďalšom roku by pre pomalší rast slovenského hospodárstva mohlo vláde chýbať 250 až 300 miliónov eur. Približne rovnakú sumu vyberie štát ročne na spotrebných daniach z liehu a piva či minie napríklad na daňový bonus na dieťa.

debata chyba