Vyrovnaný rozpočet zakotvený v ústave by Radičová privítala

Povinné ústavné zákony o vyrovnanom rozpočte v štátoch eurozóny, tak ako to navrhli nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sakrozy sú podľa premiérky Ivety Radičovej správnym riešením.

17.08.2011 17:59
Iveta Radičová Foto:
Slovenská premiérka Iveta Radičová
debata

„Veľmi vítam rozhodnutia, ktoré tlačia jednotlivé krajiny k zodpovednosti. Od prvého momentu SDKÚ-DS a aj ja osobne zastávame názor, že jediná skutočná pomoc a riešenie v danej situácii je konsolidácia verejných financií a reformy,“ povedala v prestávke stredajšieho rokovania vlády Radičová.

Premiérka sa vyjadrila aj k návrhom potenciálnych bilaterálnych dohôd medzi Nemeckom a Francúzskom, v ktorých sa podľa nej hovorí aj o možnosti harmonizácie daní. Takéto riešenie v rámci celej eurozóny by však zrejme bolo už pre Slovensko neprijateľné. „Toto je hranica, ktorá je pre záujmy Slovenskej republiky neprekročiteľná. Ale na bilaterálnu dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom, nech sa páči,“ konštatovala predsedníčka vlády.

Európska komisia v utorok privítala francúzsko-nemeckú iniciatívu na prehĺbenie integrácie v eurozóne. Lídri oboch krajín v snahe upokojiť obavy z rozšírenia dlhovej krízy predložili ambiciózny plán, ktorý počíta s uzákonením limitov pre výšku verejných dlhov a pravidelnými summitmi eurozóny. „Návrhy, ktoré predložil prezident (Nicolas) Sarkozy a kancelárka Angela Merkelová znamenajú vítaný krok v našom spoločnom úsilí o posilnenie riadenia v eurozóne,“ uviedli v spoločnom vyhlásení prezident EK José Manuel Barroso a eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. „Výzva na uzákonenie princípu dlhovej brzdy v národných ústavách predstavuje ďalší silný politický záväzok na podporu dlhodobej udržateľnosti verejných financií,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení. K navrhovanej dani z finančných transakcií EK konštatovala, že takýto nástroj považuje za kľúčový, pokiaľ sa má zabezpečiť spravodlivejší príspevok finančného sektora do verejných rozpočtov.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a nemecká kancelárka Angela Merkelová navrhli v utorok vytvorenie spoločnej vlády eurozóny, ktorá jej má pomôcť dostať sa zo súčasnej ekonomickej krízy. Na čele nového orgánu by mal podľa nich stáť súčasný prezident Európskej rady Herman Van Rompuy. Ekonomická vláda by sa skladala zo šéfov vlád a štátov eurozóny. Summity by sa konali dvakrát ročne. Lídri ďalej oznámili, že budúci mesiac vyzvú svojich partnerov z Európskej únie, aby zaviedli daň z finančných transakcií.

Nemecká kancelárka tiež uviedla, že myšlienka vydávania európskych dlhopisov, takzvaných eurobondov, nie je „pre dnešok“ riešením. Sarkozy doplnil, že takýto nástroj by „vážne ohrozil“ silnejšie ekonomiky eurozóny a bol by možný až na „konci integračného procesu“.

Merkelová a Sarkozy tiež vyzvali 17 štátov spoločnej európskej meny, aby do polovice roku 2012 prijali zákony zabezpečujúce dosiahnutie vyrovnaných rozpočtov. Francúzsky prezident spresnil, že pokiaľ má byť návrh účinný, musí byť záväzný pre všetkých 17 členských štátov. „Vďaka euru sme dosiahli veľký hospodársky pokrok. Euro ale nie je iba právo, je to súbor pravidiel, povinnosť, disciplína … Znamená to, že pokiaľ má pravidlo (o dlhových limitoch) prijať 17 štátov eurozóny, nebude to dobrovoľné, ale povinné,“ zdôraznil Sarkozy.

debata chyba