Nemecký motor Európy sa zasekáva, slovenský tiež spomalil

Výkon slovenskej ekonomiky v II. štvrťroku spomalil tempo rastu na 3,3 percenta HDP. Nečakane prudké spomalenie však zaznamenala nemecká ekonomika. EÚ aj eurozóna medziročne rástli o 1,7 percenta, medzikvartálne o 0,2 percenta.

, 16.08.2011 08:42, aktualizované: 12:31
Graf, ekonomika Foto:
Ilustračné foto
debata (13)

Hrubý domáci produkt na Slovensku vzrástol v stálych cenách medziročne o 3,3 percenta. Po očistení o sezónne vplyvy zaznamenala ekonomika medziročný rast o 3,4 percenta a oproti prvému štvrťroku 2011 stúpla o 0,9 percenta. Vyplýva to z rýchleho odhadu Štatistického úradu SR.

Rýchly odhad hrubého domáceho produktu a zamestnanosti v 2. štvrťroku 2011
Ukazovateľ medziročná zmena v % medzikvartálna zmena v %
  2010 2011 2010 2011
  3. Q. 4. Q. 1. Q. 2. Q. 3. Q. 4. Q. 1. Q. 2. Q.
**HDP v stálych cenách ***                
sezónne neupravený 3,8 3,5 3,5 3,3        
sezónne upravený 4,0 3,3 3,5 3,4 0,8 0,8 0,9 0,9
Celková zamestnanosť                
sezónne neupravená –0,7 0,5 2,2 2,1        
sezónne upravená –0,4 0,6 1,8 2,0 0,5 0,4 0,7 0,4
* v stálych cenách vypočítaných reťazením objemov k referenčnému roku 2000

Zdroj: Štatistický úrad SR

Zverejnené čísla o vývoji slovenskej ekonomiky sú horšie než odhady analytikov, ktorí očakávali udržanie rastu HDP na úrovni prvého štvrťroka. Štatistici vývoj hospodárstva nekomentovali, podrobnejšie čísla zverejnia neskôr.

„Najaktuálnejšie ekonomické čísla nielen zo Slovenska, ale aj od najvýznamnejších obchodných partnerov Slovenska naznačujú riziko, že rast bude (tento rok) pomalší, než sa pôvodne očakávalo,“ komentoval zverejnené údaje ekonóm ING Commercial Banking Eduard Hagara. Dodal, že v najbližšom období zrejme pristúpia k zníženiu výhľadu tohtoročného rastu slovenského HDP z doteraz predpokladanej úrovne 3,4 per­centa. Analytici už skôr upozornili, že slovenský priemysel v posledných mesiacoch uberá tempo, čo by mohlo naznačovať horšie vyhliadky ekonomiky na ďalšie obdobie.

Slovenské ministerstvo financií aj centrálna banka sú optimistickejší. Obe inštitúcie v júni zvýšili odhad rastu HDP Slovenska na tento rok, a to zhodne na 3,6 percenta.

Nemecká ekonomika prudko spomalila

Nemecká ekonomika zaznamenala v druhom štvrťroku nečakane prudké spomalenie z rýchlych úrovní prvých troch mesiacov roka.

Tempo rastu hrubého domáceho produktu sa prepadlo na 0,1 percenta v porovnaní s predošlým štvrťrokom. To bol najhorší výkon od prepadu zo začiatku roku 2009. V prvom štvrťroku bol rast medzi kvartálmi 1,3-percentný.

V medziročnom porovnaní HDP stúpol o 2,8 percenta po predchádzajúcom tempe 5,0 percenta, informoval v utorňajšom rýchlom odhade spolkový štatistický úrad.

Ekonómovia podľa agentúry Reuters spomalenie čakali, avšak miernejšie. V priemere odhadovali štvrťročný rast na 0,5 percenta a medziročný tempo na 3,2 percenta.

Akcie v západnej Európe reagovali na správu prepadom. Index FTSEurofirst 300 začal obchodovanie poklesom o 0,7 percenta a nemecký index DAX oslabil o jedno percento. „Je to veľké sklamanie,“ konštatoval Jörg Luschow z banky WestLB. „Pre HDP eurozóny to nie je nič pozitívne. Nemôžeme teraz očakávať viac ako stagnáciu,“ dodal.

Kurz eura klesol po údajoch voči doláru o 0,4 percenta a oproti švajčiarskemu franku o 1,1 percenta.

Úrad pôvodne pre prvý štvrťrok uvádzal medzikvartálny rast 1,5 percenta a medziročné tempo 5,2 percenta, čo bol najrýchlejší nárast od zjednotenia Nemecka v roku 1990. Utorňajšie revízie výkonu prvého štvrťroka sú súčasťou pravidelného päťročného prehodnocovania ekonomických štatistík od začiatku 90. rokov.

Ekonómovia zatiaľ nemajú k dispozícii konkrétnejšie údaje, podľa niektorých však by útlm mohol byť spôsobený vývojom v stavebníctve, ktoré zažilo vďaka počasiu priaznivé prvý štvrťrok a takmer žiadny štvrťročný rast v druhom. Základnou príčinou je však zhoršený vývoj globálnej ekonomiky.

„Nemecko sa nemôže úplne odlúčiť od svetovej ekonomiky,“ povedal Jörg Krämer z Commerzbank. Nemecká ekonomika vlani vďaka silnému vývozu stúpla o 3,6 percenta. Predvlani sa nemecký HDP prepadol o 4,7 percenta, čo bol najhorší výsledok od druhej svetovej vojny.

Česká ekonomika vzrástla o 2,4 percenta

Česká ekonomika v druhom štvrťroku medziročne vzrástla o 2,4 percenta. Vyplýva to z predbežných údajov Českého štatistického úradu. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom rast hrubého domáceho produktu (HDP) predstavoval 0,2 percenta. Zdrojom rastu zostáva aj napriek čiastočnému spomaleniu zahraničný obchod, opačne pôsobil pokles výdavkov na konečnú spotrebu. Údaje zodpovedajú odhadom analytikov.

„Vývoj dopytovej strany ekonomiky bol rovnako ako v predchádzajúcich piatich štvrťrokoch výslednicou dvoch protichodných tendencií,“ uviedol ČSÚ. Stabilným zdrojom rastu HDP zostáva aj naďalej zahraničný obchod, jeho pozitívny príspevok k zvýšeniu výkonnosti ekonomiky sa ale postupne znižuje. Vývoj HDP, naopak, negatívne ovplyvňujú výdavky na konečnú spotrebu domácností a tento rok tiež inštitúcií vládneho sektora.

„Na strane ponuky to bol opäť spracovateľský priemysel, ktorý aj napriek spomaleniu medziročného prírastku najvýraznejšie podporil rast ekonomiky,“ uviedol ČSÚ. Opačne pôsobili medziročné poklesy hrubej pridanej hodnoty v stálych cenách v odvetviach poľnohospodárstvo, trhové a netrhové služby.

Zamestnanosť medziročne vzrástla o 0,7 percenta. Od posledného vlaňajšieho štvrťroka sa prakticky nezmenila a stabilizovala sa na úrovni 5,2 milióna zamestnaných osôb, uviedol ČSÚ.

Maďarsko sklamalo analytikov, rástlo len o 1,5 percenta

Maďarská ekonomika vzrástla v druhom štvrťroku tohto roka medziročne o 1,5 percenta. Rast tak spomalil z 2,5 percenta v prvom kvartáli a zaostal aj za odhadmi analytikov. Vyplýva to z predbežných údajov, ktoré zverejnil maďarský štatistický úrad (KSH).

Analytici oslovení agentúrou Reuters očakávali spomalenie ekonomického rastu na 2,35 percenta. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa hrubý domáci produkt nezmenil.

„V podstate priemyselná výroba klesla a oživenie poľnohospodárstva to nebolo schopné vyrovnať,“ komentoval údaje o vývoji HDP štatistik KSH István Bedekovics. „Niektorí analytici možno mysleli, že vyrovnávací efekt bude silnejší, ale pretože poľnohospodárstvo má trojpercentnú váhu v koši HDP a priemysel zhruba 25 percent, nemohlo sa to stať,“ dodal.

Bedekovics uviedol, že v prvom štvrťroku priemysel vzrástol medziročne o 18 percent. Podľa odhadov z doterajších mesačných údajov však v druhom štvrťroku rast spomalil na šesť až sedem percent. Dôvodom bola hlavne slabší dopyt pri vývoze.

13 debata chyba