Budúcoročný rozpočet má mať sekeru 3,2 miliardy eur

Slovensko by malo podľa plánu pokračovať vo svojej rozpočtovej konsolidácii. Aspoň to vyplýva z prvého návrhu štátneho rozpočtu, ktorý vo štvrtok zverejnil rezort financií. Podľa neho by mal rozpočtovaný deficit v budúcom roku na hotovostnej báze predstavovať 3,172 mld. eur, čo je oproti schodku schválenom v tohtoročnom rozpočte menej o 637,6 mil. eur.

11.08.2011 14:04
Ivan Mikloš Foto:
Ivan Mikloš
debata (20)

Deficit celého okruhu verejných financií by sa tak mal podľa návrhu ministerstva v roku 2012 skresať na 3,8 % hrubého domáceho produktu, čo je v súlade s pôvodným plánom konsolidácie verejných financií. Jeho cieľom je stlačiť schodok verejných financií pod maastrichtské 3 % výkonu ekonomiky už v roku 2013. V roku 2011 by mal deficit verejných financií dosiahnuť ešte 4,9 % hrubého domáceho produktu. Hrubý verejný dlh verejnej správy by sa mal v budúcom roku dostať na úroveň 33,441 mld. eur, teda 44,8 % hrubého domáceho produktu.

Celkové príjmy štátneho rozpočtu na budúci rok by mali podľa návrhu rezortu financií dosiahnuť 15,27 mld. eur, čo by oproti rozpočtu na rok 2011 znamenalo nárast príjmov o vyše 16 %. Výdavky by však mali rásť miernejším tempom a oproti tohtoročnému schválenému rozpočtu by mali byť vyššie o 8,8 % na úrovni 18,443 mld. eur.

Podľa rezortu financií je prvý návrh rozpočtu na budúci rok materiálom, ktorý má zakomponované zatiaľ len základné priority. Tými sú predovšetkým školstvo a cestná a železničná infraštruktúra. Ďalšie politické priority a cesty na ich financovanie budú predmetom politických rokovaní koalície v najbližších týždňoch. Návrh tak pritom podľa ministra financií Ivana Mikloša zatiaľ nezahŕňa ani žiaden návrh na zvyšovanie daní. Požiadavky rezortov však podľa Mikloša prevyšujú výťažok z možných dodatočných opatrení na zabezpečenie zdrojov v pomere 10:1. „Priestor teda bude, ale bude výrazne obmedzený,“ konštatoval na štvrtkovej tlačovej konferencii minister.

Ministerstvo financií si tak predložením návrhu plní aj svoju zákonnú povinnosť, predložiť skompletizovaný návrh rozpočtu vláde, kam by ho malo predložiť najneskôr v piatok, do 15. augusta. Podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy by mal kabinet o návrhu rozpočtu rozhodnúť do 30. septembra a do Národnej rady Slovenskej republiky by ho mal predložiť do 15. októbra.

20 debata chyba