Úrad na základe žiadostí operátorov rozhodnutím predĺžil povolenia o 10 rokov. Cenu za predĺženie licencií úrad nezverejnil, pri jej výpočte však vychádzal z priemerného výnosu na jedného zákazníka (ARPU).
„Pri výpočte vychádzal z predpokladaného vývoja ARPU a predpokladaného vývoja počtu zákazníkov na trhu s elektronickými komunikáciami do roku 2021, následne stanovil jednotkovú cenu za 1 MHz z pridelených frekvenčných pásiem a na záver stanovil úhradu na základe požadovanej šírky frekvenčného pásma,“ vysvetlil v utorok hovorca TÚ SR Roman Vavro. Ako dodal, suma za predĺženie licencie nie je rovnaká pre obidvoch operátorov, keďže vstupné údaje boli odlišné.
Spolu pôjde o milióny eur. Koľko presne, zatiaľ nie je jasné. Orange bol ochotný dať 5 miliónov eur a s týmto výnosom od každého mobilného operátora rátalo aj ministerstvo financií. V prípade príliš vysokej sumy za licenciu sa chcel podľa informácií Pravdy Orange so štátom súdiť. „V závislosti od úrovne diskriminovania zvážime ďalšie právne kroky,“ podotkol nedávno Ivan Marták, jeden z vrcholových manažérov Orangeu (viac v článku Orange hrozí štátu pre licenciu arbitrážou).
Podľa denníka Sme by Orange mal zaplatiť za predĺženie licencie až 30 miliónov eur, Slovak Telekom o niečo nižšiu sumu. To by boli sumy oveľa vyššie ako predstavy operátorov.
Rozhodnutia úradu ešte nie sú právoplatné, operátori majú možnosť podať opravný prostriedok – rozklad. Ak tak spoločnosti urobia, nebude to podľa TÚ SR v žiadnom prípade znamenať ukončenie poskytovania ich služieb. Spoločnosť Orange Slovensko sa podľa hovorcu Richarda Fidesa k rozhodnutiu úradu zatiaľ nebude bližšie vyjadrovať.
„Rozhodnutie TÚ SR vo veci predĺženia licencií nám bolo doručené dnes (v utorok, pozn. red.) popoludní a v súčasnosti ho analyzujeme,“ uviedol Fides. Rovnako reagovala aj spoločnosť Slovak Telekom. „Rozhodnutie TÚ SR nám bolo doručené dnes (v utorok, pozn. red.). V súčasnosti ho analyzujeme a nebudeme sa k nemu zatiaľ bližšie vyjadrovať,“ informoval hovorca Martin Vidan.
Pri určovaní výšky poplatku za predĺženie licencií neexistuje podľa Vavra medzinárodne stanovená ani odporúčaná metodika, TÚ SR preto urobil prieskum medzi národnými regulačnými agentúrami pre oblasť elektronických komunikácií v krajinách Európskej únie, keď zisťoval, ako postupovali pri predlžovaní platnosti povolení v jednotlivých krajinách. Mobilní operátori doručili TÚ SR žiadosť o predĺženie povolenia v druhej polovici resp. na konci júna tohto roku.