Podľa neho je potrebná kombinácia rozpočtových škrtov, úpravy výdavkov na zdravotníctvo a reformy daňových zákonov. Šéf Bieleho domu zároveň v prvom verejnom vyhlásení k zmene ratingu uviedol, že trhy napriek nižšiemu hodnoteniu stále považujú USA za dôveryhodné.
Poukázal pritom na pokračujúci záujem investorov o americké dlhopisy, vďaka ktorému v pondelok náklady Spojených štátov na požičiavanie peňazí oproti piatku dokonca klesli. Na Wall Street však kvôli obavám o vývoj ekonomiky Spojených štátov a kvôli európskej dlhovej kríze pokračoval prepad. Nezastavil sa ani počas prejavu amerického prezidenta, ktorý chcel upokojiť situáciu.
Obama uviedol, že USA nepotrebujú ratingovú agentúru na to, aby sa dozvedeli, že potrebujú vyvážený prístup k znižovaniu deficitov. Problémy krajiny označil za riešiteľné. Zníženie ratingu im podľa neho iba pridalo na naliehavosti.
V nasledujúcich týždňoch a mesiacoch preto šéf Bieleho domu chce aj s pomocou novej komisie v Kongrese, na ktorej sa demokrati dohodli s republikánmi, hľadať ďalšie výdavkové škrty. Zároveň chce predstaviť ďalšie kroky na pomoc hospodárstvu krajiny a tvorbe pracovných miest. Obama zároveň vyjadril vieru vo vytrvalosť a schopnosti Američanov. „Nehľadiac na to, čo hovorí nejaká agentúra, Spojené štáty vždy boli a vždy budú AAA krajinou,“ uviedol prezident.
Agentúra Standard & Poor's znížila Spojeným štátom najvyšší rating AAA o stupeň na AA + . Zdôvodnila to tým, že politické strany v USA nie sú schopné dohodnúť sa na dôveryhodnom pláne znižovania astronomických rozpočtových deficitov a stabilizácii dlhu. Jedna z troch veľkých svetových ratingových agentúr svojim krokom dala najavo, že americké štátne dlhopisy už nie sú úplne bez rizika.
Dve ďalšie veľké agentúry Moodys a Fitch, naopak, Spojeným štátom najvyššie hodnotenie ich schopnosti splácať dlhy zatiaľ ponechali. Aj ony však pohrozili, že budú v najbližších mesiacoch uvažovať o jeho zhoršení.