Figeľ: Drahšie vlaky sú nutnosťou. Nech platia tí, ktorí cestujú

Pripravované zvyšovanie cestovného na železnici považuje minister dopravy za nevyhnutnosť zdravého hospodárenia.

10.07.2011 13:56
vlaky, vlaky, cestovanie, železnica, železnice Foto:
Ilustračné foto
debata (22)

„Prečo by tí, ktorí necestujú vlakmi, mali platiť lístky tým, ktorí vlakmi cestujú?,“ pýtal sa v piatok šéf rezortu dopravy Ján Figeľ (KDH) pri hodnotení ročného pôsobenia na poste ministra. Poznamenal pritom, že platiť majú tí, ktorí osobnú železničnú dopravu využívajú.

Úprava cien cestovného na železnici je podľa ministra dopravy potrebná vzhľadom na potrebu vyvažovania výrazne rastúcich nákladov Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. na energie, elektrinu a naftu. Ďalším dôvodom plánovaného zvýšenia cestovného vo vlakoch je to, že ceny sa nezvyšovali sedem rokov. Nový cenový systém má byť spravodlivejší a viac motivovať k cestovaniu vlakmi.

„Prejaví sa na stave hospodárenia spoločnosti a verím, že aj na atraktívnosti,“ dodal Figeľ. Nové cestovné bude mať podľa neho rôzne kombinácie zliav. „Reaguje aj na zvýšené náklady po siedmich rokoch, ale aj na modernizáciu, ktorá je potrebná. Ľudia majú radi nové, čisté, bezpečnejšie a pohodlnejšie vlaky,“ povedal minister.

Prvé tri nové vlakové súpravy, naprojektované a vyrobené na Slovensku, majú začať prevážať cestujúcich medzi Humenným a Prešovom už v septembri tohto roka. Jeden z týchto vlakov, ktorý nesie meno Mária, je už hotový a vykonáva skúšky. „Tieto vlaky sú náročnou investíciou do osobnej dopravy zhruba na úrovni 230 mil. eur,“ uviedol Figeľ.

Cestovné vo vlakoch sa má zvýšiť priemerne o takmer 10 % od augusta, prípadne septembra tohto roka. Závisí to od toho, kedy o úprave cien rozhodne Úrad pre reguláciu železničnej dopravy.

22 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy