Figeľov úrad podáva trestné oznámenie kvôli PPP

10.06.2011 11:47
súd, exekútor, paragraf
Ilustračné foto Autor:

Ministerstvo dopravy podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre netransparentné verejné obstarávanie poradenských služieb pri výbere koncesionára na diaľničné PPP projekty.

Zákazku za takmer 15,5 milióna eur získala bez súťaže koncom roku 2007 počas bývalého vedenia rezortu dopravy Advokátska kancelária Jaroslav Ružička. Terajšie ministerstvo dopravy ešte vlani zrušilo zmluvu so spomínanou advokátskou kanceláriou na základe dohody. Európska komisia, ktorá mala výhrady k spôsobu výberu právneho poradcu pre PPP, následne stiahla žalobu proti Slovensku.

„Dnes (v piatok) som podpísal trestné oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní. Ide o škandalózne obstaranie poradcu pre právne, finančné a technické poradenstvo pre PPP projekty za vyše 15 miliónov eur,“ informoval v piatok vedúci služobného úradu ministerstva dopravy Peter Mach.

Bývalé vedenie ministerstva dopravy na čele s Ľubomírom Vážnym (Smer) pri výbere poradcu pre projekty PPP oslovilo tri domáce firmy. Jedna z nich však na ponuku neodpovedala, ďalšia priznala konflikt záujmov a napokon zostala v hre len vybraná advokátska kancelária, ktorá zákazku získala.

Poradenské služby pre PPP pôvodne poskytovala spoločnosť Mott MacDonald pre Národnú diaľničnú spoločnosť, a.s. (NDS) a neskôr pre rezort dopravy do konca novembra 2007. Bývalý šéf sekcie pre PPP projekty na ministerstve dopravy Vladimír Rigász požiadal vtedajšieho vedúceho služobného úradu Andreja Holáka o urýchlené obstaranie nového poradcu. „V ten istý deň boli oslovené tri spoločnosti a za necelé tri týždne bola podpísaná zmluva tak, že môže súťažiť s nástenkovým tendrom. Tu sa dokonca nepoužila ani nástenka. Pod zámienkou časovej tiesne bolo využité rokovacie konanie bez zverejnenia,“ uviedol ďalej Mach.

Škandalózny spôsob obstarania tejto zákazky podľa vedúceho služobného úradu potvrdilo aj to, že Európska komisia kvôli tomu podala žalobu proti Slovensku. „Pred dvoma týždňami sme sa dozvedeli, že Európska komisia žalobu nakoniec stiahla, pretože my sme túto zmluvu zrušili po príchode na ministerstvo. Dnes chceme urobiť poriadok doma, aby sa tieto veci dotiahli do konca a preto sme podali trestné oznámenie,“ dodal Mach. Pripomenul pritom, že ministerstvo dopravy už skôr podalo trestné oznámenie pre manipuláciu s výsledkami analýzy výhodnosti projektov PPP.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku