Obchodovať s eurovou firmou bude rizikové

Vládny projekt na zlepšenie podnikateľského prostredia, neoficiálne nazývaný Singapur, môže oslabiť dôveru medzi podnikateľmi. Spoločnosti s ručením obmedzeným totiž už nebudú garantovať svoje záväzky najmenej päťtisícovým základným imaním, ale hranica sa zníži na jedno euro.

08.06.2011 12:00
Graf, euro, pero Foto:
Ilustračné foto
debata (2)

Už teraz je pritom riziko, že ak podnikateľ vystaví za službu faktúru, nemusí dostať zaplatené a k peniazom sa nedostane ani cez súdy.

„Viem si predstaviť, že budem predávať elektrinu eseročke s jednoeurovým imaním. Nebudem to však robiť s veľkou radosťou, pretože riziko, že mi nezaplatia za energiu, je pre mňa veľmi veľké,“ hovorí šéf jedného z alternatívnych dodávateľov energií Magna EA Martin Ondko. „Myslím si, že ak niekto nemá peniaze na zloženie základného imania, mal by si radšej založiť živnosť,“ dodáva Ondko.

Iný súkromník očakáva, že sa pre neho nič nezmení. Dlžníkov má totiž nielen medzi spoločnosťami s ručením obmedzeným, ale aj medzi živnostníkmi, ktorí ručia celým svojím majetkom.

„Základné imanie eseročiek je už teraz v podstate fiktívne. Máme s tým bohaté skúsenosti, pretože rôzni ľudia nám dlhujú asi 33-tisíc eur,“ zdôvodňuje Kristián Feješ, majiteľ firmy Wexim Truck v Rožňave, ktorého zákazníci sú najmä autodopravcovia.

Podobný názor má aj šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina. „Môže sa síce zvýšiť riziko podvodov. Podnikatelia sú však už dnes naučení dôverovať, ale preverovať si firmy. Po znížení minimálneho základného imania budú ostražitejší ešte viac,“ zdôvodňuje Kičina.

Aj minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) v minulosti pripustil, že jednoeurové eseročky budú menej dôveryhodné. „Na druhej strane zníženie základného imania výrazným spôsobom pomôže v hodnotení bariér investorov pre vstup do podnikania, to znamená, že jedno euro bude predstavovať minimálny kapitál potrebný na rozbehnutie podnikania v tejto krajine,“ povedal šéf rezortu hospodárstva.

Podnikatelia tvrdia, že by boli radšej, keby vláda predovšetkým zlepšila vymožiteľnosť práva. Jednou zo zmien, ktorá by mohla zmenšiť počet firemných neplatičov, má byť novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii, o ktorej má dnes rokovať vláda. Novela má podľa rezortu spravodlivosti napríklad pomôcť skoncovať so špekulatívnymi praktikami niektorých spoločností v rámci konkurzných konaní.

Projektom Singapur, ktorý sa začne postupne od konca júna, chce vláda podnikateľské prostredie priblížiť k podmienkam, aké panujú v podstatne vyspelejšej ázijskej krajine. Rýchlejšie založenie eseročky Slovensku v rebríčku podmienok na podnikanie posunie vpred, ale prípadný nárast nezaplatených faktúr zase podmienky zhorší. Vláda chce znížiť aj administratívnu záťaž či bezpečnostné prepisy pre podniky, čo okamžite podrobili kritike odborári. Kabinet sľubuje, že vďaka projektu sa zmení niekoľko desiatok zákonov a podnikatelia ušetria ročne sto miliónov eur. Domáci politici už v minulosti Slovensku dávali za vzor ázijských tigrov či Švajčiarsko.

2 debata chyba