Miškovov projekt Singapur nevyrieši hlavné problémy

Opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia, ktoré v pondelok predstavil minister hospodárstva Juraj Miškov spolu s premiérkou Ivetou Radičovou, síce zjednodušia podmienky na podnikanie, avšak nevyriešia zásadné problémy ekonomiky.

07.06.2011 12:37
Juraj Miškov Foto:
Minister hospodárstva Juraj Miškov.
debata (3)

Myslí si to predseda Odborového zväzu (OZ) KOVO Emil Machyna, podľa ktorého je zásadným problémom na Slovensku nízka likvidita firiem a slabá vymožiteľnosť práva. „Dnes je najzásadnejší problém likvidita firiem, tá klesá dlhodobo a ide smerom nadol,“ uviedol v utorok Machyna.

Podnikateľskému prostrediu na Slovensku by podľa Machynu pomohlo hlavne zavedenie hmotnej a trestnej zodpovednosti všetkých štatutárnych orgánov spoločností, vrátane štátu. „Toto keď nebude, nie je šanca zlepšiť ekonomické prostredie,“ upozorňuje Machyna.

Stovka pripravených opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia by podľa rezortu hospodárstva mala podnikateľom pomôcť ušetriť ročne viac ako 100 mil. eur. Po ich implementácii sľubuje rezort hospodárstva výrazné zníženie administratívnej záťaže podnikateľov na Slovensku. Jedným z opatrení je napríklad možnosť založiť firmu za dva dni a zakladať spoločnosť za jedno euro. „Dnes nie je problém založiť firmu, je problém mať zákazkovú náplň a korektnosť splácania záväzkov,“ upozornil v súvislosti s predstaveným zámerom Machyna.

Ministerstvo hospodárstva chce taktiež skrátiť čas vydania živnostenského oprávnenia, začať s využívaním elektronických výpisov z verejných registrov na právne účely, skrátiť by sa malo stavebné konanie. „Koncepcia silného sociálneho štátu zlyhala. Prioritou vlády a rezortu hospodárstva pod mojím vedením je zlepšiť podnikateľské prostredie na Slovensku a stať sa plne konkurencieschop­ným, atraktívnym a plnohodnotným obchodným partnerom pre investorov. Kvalitné podnikateľské prostredie je kľúčom k tvorbe nových pracovných miest a k zlepšovaniu životnej úrovne na Slovensku,“ zdôraznil v pondelok Miškov.

Návrhy opatrení obsiahnuté v projekte Singapur rozdelil rezort na krátkodobé, ktoré by mali byť prijaté ešte v tomto roku, a strednodobé s horizontom plnenia najneskôr do polovice roku 2013. „Zlepšenie podnikateľského prostredia je aj mojou politickou prioritou,“ uviedla na margo vypracovaných opatrení premiérka Iveta Radičová. Návrhy opatrení predložilo ministerstvo už na medzirezortné pripomienkové konanie.

Celkové administratívne zaťaženie podnikateľov na Slovensku je podľa Inštitútu hospodárskych analýz Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky kvantifikované vo výške až 1,98 mld. eur, čo predstavuje takmer 3 % hrubého domáceho produktu. V rámci tohto administratívneho zaťaženia inštitút vytipoval celkom 180 informačných povinností, ktorými štát zaťažuje podnikanie na Slovensku a ktoré predstavujú celkové náklady na podnikateľskú sféru vo výške až 1,25 mld. eur ročne.

3 debata chyba