Bič na obchodníkov skončil, výrobcovia sa boja

Bič na obchodníkov, prijatý vlani bývalou Ficovou vládou, parlament poslal do zabudnutia. Ak by sa splnili predpoklady súčasnej vlády a predajcov, tak by sa na pultoch obchodov malo už čoskoro objaviť viac slovenských jogurtov, mäsa či zeleniny. Výrobcovia však varujú, že neobmedzený tlak obchodníkov bez regulácie nemusia zvládnuť a tuzemských potravín tak môže byť ešte menej.

05.06.2011 00:00
debata (12)

Zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch predajcom zakazoval napríklad vyberať poplatky za umiestňovanie výrobkov na lepších miestach v regáloch, promovanie potravín v akciových letákoch či obmedzoval predávanie tovarov pod nákupnú cenu od dodávateľov. Podľa predstaviteľov súčasnej vlády tým deformoval voľný trh, ktorý sám tlačí na lepšie služby pre spotrebiteľov.

Výrobcovia sa však trhu bez ochrany štátu obávajú. „Robili sme všetko pre to, aby zákon zrušený nebol, napriek tomu sa tak stalo. Ponúka sa miesto toho etický kódex, ale nie sme presvedčení, že dokáže nahradiť zákon,“ konštatoval Milan Semančík, šéf Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Podľa obchodníkov sa nové, nezávislé pravidlá už dokončujú a s ich dodržiavaním nebude problém. „Nechceli sme zákon iba sucho zrušiť, ale nahradíme ho etickým kódexom. Ten bude kompromisom a budú v ňom veci, ktoré sa nepáčili obom stranám,“ povedal Pavol Konštiak, šéf zväzu obchodu. Zrušený zákon podľa neho iba vyháňal obchodníkov nakupovať potraviny do zahraničia, kde podobné obmedzenia neplatili.

Tým argumentovali aj predstavitelia súčasnej vlády, ktorí si zrušenie predpisu predsavzali v programovom vyhlásení. „Presné vyčíslenie nemám. Ale ako človek, ktorý chodí do obchodu nakupovať, som mal pocit, že tovaru od slovenských výrobcov je o 10 až 15 percent menej,“ povedal k dosahom zákona pred časom Zsolt Simon (Most), minister pôdohospodárstva.

Slovenskej produkcie podľa výrobcov ubúda z roka na rok, zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch to nemal nijako ovplyvniť. „Naposledy bol podiel slovenských potravín vyše 32 percent,“ spresnil Semančík.

Okrem samotných výrobcov a opozície boli proti rušeniu zákona bez riadnej náhrady pred vyše mesiacom aj kresťanskí demokrati. Nakoniec však hlasovali so zvyškom vládnych strán. „Dostali sme prísľub od partnerov v koalícii, že vzťahy medzi dodávateľmi a obchodníkmi budú aj naďalej riešené,“ vysvetlil zmenu postoja Marián Radošovský z KDH.

Vzájomné vzťahy sa tak podľa neho budú čiastočne upravovať aj v budúcnosti, ale cez novely iných zákonov. Menší výrobcovia by tak podľa neho napríklad nemali byť obchodníkmi diskriminovaní, ak nie sú schopní zabezpečiť dostatočné množstvo výrobkov nielen na slovenský, ale aj zahraničné trhy.

12 debata chyba