Výber daní do štátnej kasy pokrivkáva

Na daniach štát zatiaľ vyberá menej, ako si naplánoval. Za celý rok chce totiž na priamych a nepriamych daniach vyzbierať dokopy vyše 8,7 miliardy eur. Za prvých päť mesiacov roka sa mu však namiesto alikvotných 42 percent podarilo naplniť výber daní na 38 percent.

02.06.2011 16:31
Graf, euro, pero Foto:
Ilustračné foto
debata (1)

Ak by sa prílev daní nezlepšil ani v nasledujúcich mesiacoch, vláda by mohla byť nútená podľa odborníkov pristúpiť k ďalším opatreniam. Napriek horšiemu výberu daní kabinet, naopak, napĺňa plánovaný schodok štátneho rozpočtu, ktorý by mal dosiahnuť 4,9 percenta výkonu ekonomiky.

„Príjmy do rozpočtu sú za prvých päť mesiacov síce medziročne o viac ako 11 percent vyššie. V minulých rokoch sa však od januára do mája vybralo okolo 38 percent z celoročných príjmov, pričom v súčasnosti sme len na tretine z celkového plánu,“ konštatoval Dávid Dereník, analytik UniCredit Bank.

„V celkovom pohľade sa po piatich mesiacoch zvyšuje riziko, že príjmy nenaplnia plánovanú úroveň a vláda tak bude nútená prijať ďalšie opatrenia, či na strane zvyšovania príjmov alebo škrtania výdavkov,“ doplnil Dereník.

Ako sa budú daňové príjmy skutočne vyvíjať, ukážu zrejme až nasledujúce mesiace. Tento rok si totiž časť daňovníkov odložila podanie daňových priznaní na jún. Podľa údajov Daňového riaditeľstva bol takýto odklad schválený 49-tisíc právnickým a fyzickým osobám. Niektorí ľudia tak dane zaplatia až neskôr, čo sa následne odrazí aj na hospodárení štátu. Rovnako najväčší výber dane z pridanej hodnoty sa očakáva v závere roka pred vianočnými sviatkami.

Podľa hovorcu rezortu financií Martina Jaroša sa rozpočet zatiaľ vyvíja uspokojivo a v súlade s očakávaniami. Či práve výber daní ministerstvo financií predsa len neprehodnotí, bude jasné až o mesiac. Základné výdavky na chod štátu doteraz klesli oproti vlaňajšku o sedem percent. Otvorené zostáva dotovanie zadlžených železníc či oddlžovanie zdravotníckych zariadení, ktoré len Sociálnej poisťovni dlhujú vyše 54 miliónov eur.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba