Úrady sa do šetrenia na budúci rok nehrnú

Ako štát ušetrí sám na sebe v budúcom roku, stále nie je jasné. Ministerstvá majú síce naordinované päťpercentné šetrenie, úrady sa však s predstavením ďalších konkrétnych plánov neponáhľajú. Väčšina z nich dopredu tvrdí, že u nich už prebehli audity. Ich výsledky by mali rezortu financií poslať už budúci utorok. Viaceré rezorty pritom ešte teraz výsledky auditov nemajú.

27.05.2011 06:00 , aktualizované: 12:00
peniaze, úver, poplatky, platba, zdravotníctvo,... Foto:
Ilustračné foto
debata (1)

Ministerstvo financií vlani tvrdilo, že pri rozpočte na rok 2012 bude robiť konkrétne úspory. Naopak, plošne krátilo výdavky na tento rok pre nedostatok času pri príprave rozpočtu, aj keď minister Ivan Mikloš pripúšťal, že niektoré rezorty majú väčšie rezervy.

Koľko ušetrili ministerstvá
(kliknutím zväčšíte)
Šetrenie Koľko ušetrili ministerstvá (kliknutím zväčšíte)

Cieleným šetrením by sa malo zamedziť šafáreniu s verejnými financiami. Na úsporách spolu s rušením niektorých organizácií napojených na štátny rozpočet by mal štát v budúcom roku ušetriť dokopy minimálne 250 miliónov eur. Ak by ministerstvá neboli ochotné šetriť, v hre sú z úsporných opatrení na rok 2012 aj vyššie dane na nehnuteľnosti či vybraný alkohol.

Peniaze však nie sú isté, keďže väčšina rezortov plánuje o príjmoch a výdavkoch ešte diskutovať. „Ministerstvo prijme do konca tohto mesiaca potrebné opatrenia a na základe ich výsledkov vyhodnotí, či prijme ďalšie kroky v oblasti šetrenia výdavkov a následného prepúšťania zamestnancov v roku 2012,“ odpovedal na otázky Pravdy mediálny odbor ministerstva školstva.

Presnejšiu predstavu o úsporách na budúci rok priznalo ministerstvo pôdohospodárstva. „V súčasnosti prebiehajú s dodávateľmi IT systémov rokovania a predpokladá sa, že za roky 2011 a 2012 bude úspora oproti pôvodne nastaveným objemom približne o tretinu,“ konštatoval Juraj Kadáš, hovorca rezortu.

Cielené šetrenie by malo pritom obmedziť aj zbytočné výdavky úradov, ako boli napríklad nedávno zverejnené plánované školenia ministerstva dopravy v nadštandardných hoteloch za štátne. Podobne si aj ministerstvo financií objednávalo služby v oblasti verejného obstarávania, na ktoré má zriadený vlastný odbor.

Ministerstvá napriek tomu tvrdia, že na cielenom šetrení už pracovali minulý rok. „Celkovo dôjde v roku 2011 v porovnaní s vlaňajškom k úspore prevádzkových výdavkov vo výške viac ako tri milióny eur,“ povedala Petra Greksová z tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí.

Ministerstvo vnútra Daniela Lipšica (KDH) zas ušetrilo napríklad na upratovacích službách 160-tisíc, za údržbu budov dalo menej o 96-tisíc eur. Rezort Ivana Mikloša (SDKÚ) zas tvrdí, že ušetril podľa plánu 1,4 milióna eur.

Súčasťou vládnych škrtov by malo byť cielené šetrenie, vrátane rušenia niektorých organizácií napojených na štátny rozpočet. Podporujú to aj odborníci. „Je potrebné obmedziť činnosti verejnej správy, ktoré predstavujú nízky prínos alebo ich možno zabezpečiť cez súkromnú sféru,“ konštatoval Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS. Podľa neho by tiež bolo treba obmedziť niektoré povinné výdavky štátu.

Odpojiť od štátnej kasy rôzne podriadené úrady či platené organizácie však plánuje iba niekoľko úradov. „V rezorte sa plánuje zefektívniť činnosť v oblasti veterinárnej správy, plemenárskej činnosti či špecializovanej štátnej správy za predpokladu, že budú prijaté novely príslušných zákonov,“ spresnil Kadáš. Podľa neho by sa mali napríklad rušiť krajské veterinárne a potravinové správy, štátny podnik Plemenárske služby a rozpočtová organizácia Plemenárska inšpekcia.

Ďurana upozorňuje, že vláda by mala byť na seba ešte prísnejšia a snažiť sa vytvoriť vyrovnaný alebo mierne prebytkový rozpočet na ďalšie roky. S tým sa však vo východiskách rozpočtu nepočíta.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba