Poľsko sa s prijatím eura neponáhľa

Poľsko sa neponáhľa so vstupom so eurozóny, pre krajinu je však neudržateľné, aby navždy zostala bez spoločnej meny. Vyhlásil to v piatok guvernér poľskej centrálnej banky Marek Belka.

20.05.2011 13:24
poplatok, poplatky, euro, eurá, peniaze,... Foto:
Ilustračné foto
debata (1)

Globálna hospodárska kríza, vysoké rozpočtové deficity a verejné dlhy v eurozóne spôsobili, že Poľsko, ako aj viaceré krajiny v regióne, odložili plány na prijatie eura. Podľa ekonómov sa eurozóna rozrastie o ďalšie krajiny najskôr v roku 2015, keďže programy finančnej pomoci Grécku, Írsku a Portugalsku vyvolali vo vnútri zoskupenia odpor k prijímaniu nových členov. Guvernér poľskej centrálnej banky uviedol, že úsilie Varšavy pri plnení tzv. maastrichtských kritérií je dôležité, v prvom rade však musí vyriešiť svoje vlastné problémy eurozóna.

„Neponáhľame sa, dovoľte mi ale, aby som veľmi jasne zdôraznil, že prijatie eura je strategický ciel poľskej politiky a zostať navždy mimo eurozóny je politicky aj ekonomicky nemožné,“ zdôraznil Belka na konferencii v metropole Kazachstanu Astane. Belka pripomenul, že náklady poistenia proti kurzovým stratám budú rásť a pre menších poľských exportérov a spoločnosti budú príliš vysoké. „Ak chcete pokračovať v konvergenčnom procese, jednoducho musíte byť v eurozóne,“ zdôraznil guvernér centrálnej banky.

Poľsko si pôvodne určilo vstup do eurozóny už v na budúci rok. Vláda vo Varšave však od časového plánu upustila po tom, čo sa rozpočtový deficit krajiny vyšplhal na takmer 8 % HDP, čo je výrazne viac ako 3-percentný strop požadovaný EÚ.

1 debata chyba