Figeľ odvolal šéfa NDS Sitára

Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) odvolal šéfa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Alana Sitára. Sporné zmluvy, ktoré uzavrela NDS o externých službách, boli podľa ministra v súlade so zákonom, ale neboli etické.

12.05.2011 16:05 , aktualizované: 19:20
Národná diaľničná spoločnosť, Alan Sitár Foto:
Šéf NDS Alan Sitár vo svojej funkcii končí.
debata (27)

Spoločnosť plánovala školenie v 5-hviezdičkovom hoteli a objednávala si bez súťaže konzultačné služby od firmy, kde je lektorom poradca ministra dopravy. Kroky NDS kritizovala aj premiérka Iveta Radičová, s ktorou sa Sitár vo štvrtok stretol bez toho, aby sa verejnosť dozvedela výsledok rokovaní.

Minister preskúmal zmluvy, ktoré NDS uzavrela a požiadal o zrušenie viacerých z nich. „Konanie NDS bolo v rámci zákona, ale nepovažoval som to za etické,“ uviedol Figeľ.

Figeľ tiež uviedol, že má odlišný pohľad na situáciu ako Sitár. Chápe, že Sitárov postoj mohol byť manažérsky, ale minister zobral do úvahy aj politické a etické hľadisko. „Mám vážne výhrady k nevyhnutnosti a účelnosti služieb ako je koučing,“ povedal Figeľ. Nepáčilo sa mu, že zmluvy NDS boli podpísané tesne pred prijatím prísnejších pravidiel vo verejnom obstarávaní. Navyše, nepovažuje tieto služby za urgentné a potrebné na dosahovanie úloh, ktoré má NDS pred sebou. Rozhodnutie odvolať Sitára považuje Figeľ za ťažké, ale stojí si za ním.

Na miesto Sitára vymenuje Figeľ niektorého z členov predstavenstva NDS, ktorý bude firmu viesť do riadneho výberového konania.

Figeľ už skôr požiadal Sitára o zrušenie niektorých zmlúv o externých službách, ten mu vyhovel. Napriek tomu svoje kroky obhajoval.

„Ľudia musia mať nielen podmienky, ale aj vzdelanie. A práve preto sme rozhodli o tom, že vrcholový manažment a ľudia, ktorí sa podieľajú na strategických rozhodnutiach spoločnosti, potrebujú školenia. Potrebujú najlepšie školenia, ktoré dokážeme nájsť,“ obhajoval Sitár nevyhnutnosť vzdelávania pracovníkov. Súčasťou vzdelávacieho balíka sú podľa neho aj služby súvisiace s koučingom, ktorý má vytvárať z jednotlivcov tím. Šéf diaľničiarov je presvedčený, že vzdelávanie pracovníkov je nevyhnutné. Splnenie závažných úloh NDS bez vzdelávania by podľa neho bolo oveľa ťažšie.

Zmluvy, ktoré sa týkajú konkrétnych úsekov diaľnic, sa rušiť nebudú.

Radičová ocenila rozhodnutie Figeľa

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová (SDKÚ-DS) oceňuje neľahké, ale správne rozhodnutie Jána Figeľa odvolať šéfa Národnej diaľničnej spoločnosti.

„V politike a pri riadení štátnych inštitúcií nestačí iba zákonnosť, ale musia mať aj etický rozmer. V situácii riešenia dôsledkov krízy a rozsiahlych úspor vo verejných financiách nie je možné nakladať s verejnými zdrojmi takým spôsobom, ako to robila Národná diaľničná spoločnosť,“ uvádza sa v stanovisku premiérky

27 debata chyba