Tipos začal pred Lemikonom chrániť štát

Štátna akciovka Tipos sa začala pred 14-miliónovou dlžobou cyperskej firme Lemikon chrániť s pomocou štátu. Cez zmluvu o záložnom práve z vlaňajšieho októbra si totiž Slovensko môže od Tiposu nárokovať majetok za nezaplatený 20-miliónový protipovodňový odvod. Ak by tak štát urobil, Lemikon by aj pri prípadnej exekúcii majetku nemal čo hodnotné vziať.

07.05.2011 19:50
Euro, peniaze Foto:
Tipos ručí štátu za splatenie pohľadávky majetkom, čím by štát bol v prípadnom konkurze spoločnosti uprednostnený a na ostatných veriteľov by sa nemuselo ujsť.
debata (2)

Štát zmluvu so svojou akciovkou v marci tohto roka ešte rozšíril a Slovensko si zabezpečilo nesplatené peniaze nehnuteľnosťami, ochrannými známkami, akciami firmy Casinos Slovakia, hráčskymi databázami, úžitkovým vzorom na uzatváranie stávok a pohľadávkami Tiposu. Firma tak založila väčšinu svojho hodnotného majetku.

Tipos podľa rozhodnutia slovenského Najvyššieho súdu dlhuje cyperskému Lemikonu 14 miliónov eur. Podľa štátnej akciovky však firma už raz tieto peniaze v roku 2008 vyplatila, Cyperčania vtedy dostali o 1,9 milióna eur viac. Necelé dva milióny preto chce Tipos cez jednostranné započítanie pohľadávky získať späť.

„Chceme využiť všetky zákonné kroky na ochranu majetku spoločnosti, keďže si naďalej na základe existujúcich dokumentov myslíme, že podstata nároku veriteľov je veľmi otázna,“ uviedol v apríli šéf lotériovej spoločnosti Miloš Ronec. Jednou zo zákonných možností by pritom mohlo byť práve záložné právo štátu.

Druhou možnosťou, ako sa chrániť pred veriteľmi, by mohla byť reštrukturalizácia spoločnosti, o ktorú Tipos požiadal pred necelými dvoma týždňami. Súd by sa mal k nej vyjadriť v priebehu budúceho týždňa cez oznámenie v obchodnom vestníku. Podobnú žiadosť však už slovenská sudkyňa pred časom zamietla. Ak by sudca rozhodol rovnako aj budúci týždeň, mohlo by dôjsť k exekúcii majetku, čomu by mohlo zabrániť práve záložné právo štátu.

Spor Tiposu sa ťahá už od roku 2000. Najskôr sa s ním o ochranné označenia hazardných hier súdila česká Športka, v roku 2008 jej pohľadávky prešli na cyperský Lemikon. Odvtedy si pohľadávky od Tiposu vymáhajú iba Cyperčania.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba