Mikloš rušil IT projekty, podľa neho boli eldorádom

Operačný program Informatizácia spoločnosti (OPIS) sa podľa ministra financií Ivana Mikloša stal za bývalej vlády "eldorádom".

29.04.2011 08:01
virtuálna realita, počítače, program,... Foto:
Ilustračné foto
debata (18)

„V celom tomto operačnom programe sme našli neuveriteľné príklady nehospodárnosti, plytvania a neefektívnosti,“ povedal Mikloš. Ministerstvo financií podľa jeho slov vykonalo audity jednotlivých projektov v rámci OPIS-u a pristúpilo aj k niektorým personálnym zmenám.

Celková hodnota projektov, ktoré bývalá vláda schválila, predstavovala 634 mil. eur. Rezort financií pod vedením Ivana Mikloša zrušil projekty v hodnote približne 176 mil. eur. „Z tých, ktoré sme nezrušili a ktoré pokračujú, sme dosiahli priamu úsporu približne 47 mil. eur a nepriamu úsporu na úrovni 16 mil. eur,“ doplnil splnomocnenec vlády pre vedomostnú ekonomiku Martin Bruncko.

V rámci prehodnocovania tohto operačného programu Mikloš napr. zrušil zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku pre projekt Ústredného portálu verejnej správy, ktorý bol podľa jeho slov trojnásobne predražený. „Celková cena tohto projektu, ktorý bol vysúťažený za bývalej vlády, bola 47 mil. eur a náš odhad je, že je to minimálne trojnásobne predražené a sú tam závažné porušenia, ku ktorým došlo aj z hľadiska efektívnosti a hospodárnosti, ale aj z hľadiska procesu verejného obstarávania,“ povedal Mikloš.

V rámci tohto projektu malo byť podľa ministra na takzvané kontaktné centrum vyčlenených 6,2 mil. eur, z čoho 100 tis. eur mali tvoriť náklady na hardvér a softvér a zvyšná suma mala ísť na platy operátorov centra. „Zo zmluvy a z dodávky však platy operátorov kontaktného centra úplne vypadli, no cena za softvér a hardvér zostala rovnaká, čiže to, čo malo stáť 100 tis. eur v konečnom znení zmluvy stojí 6,2 mil. eur,“ vysvetlil Mikloš.

Martin Bruncko označil proces budovania eGovernmentu v rámci OPIS-u počas minulej vlády za nekoncepčný. Podľa jeho slov sa nekonalo systematicky, ale robili sa tie projekty, kde boli týmy pripravené realizovať ich, nevyberali sa najlepšie firmy z hľadiska pomeru ceny a kvality a ako prvý sa zbytočne nakupoval hardvér a softvér, ktorý sa nedal ešte použiť. Veľa projektov bolo podľa Bruncka taktiež predražených, či už zbytočným predimenzovaním, alebo boli sumy vyššie v porovnaní so štandardnými cenami.

„S cieľom minimalizovať túto neefektívnosť a šetriť peniaze daňových poplatníkov sme prešli všetky projekty a mnohé z nich sme buď úplne zrušili, alebo tie, ktoré sa dali ešte zachrániť, tam sme znížili ich cenu, respektíve sme sa pokúšali navýšiť ich obsah,“ vysvetlil Bruncka.

18 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy