Tipos ďalšie milióny zaplatiť nechce

Štátna akciovka Tipos odmieta zaplatiť cyperskému Lemikonu 14 miliónov, ktoré mu priznal Najvyšší súd. Rozsudok z novembra teraz nadobudol platnosť.

27.04.2011 08:00
Euro, peniaze Foto:
Ilustračné foto
debata

Tipos však tvrdí, že Cyperčania už dostali v roku 2008 po prehratom súde a dohode vyše 16 miliónov eur. Od Lemikonu tak lotériová spoločnosť chce teraz späť 1,9 milióna eur. Či sa dajú obe pohľadávky zlučovať, nie je jasné.

Lemikon totiž časť zo 16 miliónov naposledy považoval za zmluvnú pokutu. Cyperčania dali takéto vyhlásenie ešte v roku 2008 po tom, čo odstúpili od dohody s Tiposom o urovnaní sporu. Ešte krátko predtým sa spor vrátil na Najvyšší súd po lobovaní vtedajšej opozície a mimoriadnom dovolaní generálneho prokurátora. Stanovisko právnikov Lemikonu sa Pravde v utorok nepodarilo získať.

„Podľa rozhodnutia dovolacieho senátu Najvyššieho súdu ma Tipos uhradiť 14,122 milióna eur. Po započítaní pohľadávok však očakávame, že Lemikon odošle na účet Tiposu 1,9 milióna eur,“ povedal v utorok šéf štátnej lotériovej firmy Miloš Ronec. Tipos podľa neho opätovne požiadal súd o reštruktura­lizáciu, ktorá by ochránila firmu pred veriteľmi. Spoločnosť sa zároveň obráti aj na Ústavný súd, keďže sa domnieva, že v spore boli porušené práva firmy na spravodlivé súdne konanie.

Súčasný minister financií Ivan Mikloš v roku 2008 ešte ako opozičný politik ako jednu z možností riešení sporu Tiposu s Lemikonom uvádzal aj konkurz. Včera Mikloš ďalší postup v prípade, že by Tipos ani na druhý raz nezískal ochranu pred veriteľmi, nechcel komentovať. „Tipos vie fungovať aj po prípadnom uhradení tejto sumy, ktorej však chceme zabrániť,“ dodal Mikloš.

Predstavitelia súčasnej a minulej vlády sa sporia, kto je za kauzu zodpovedný. Exminister financií a poslanec za Smer Ján Počiatek odmieta, že by nekonal vo verejnom záujme. „Mikloš by si mal láskavo spomenúť na to, že tento spor mohol urovnať za milión,“ uviedol Počiatek. Súčasné vedenie ministerstva upozornilo, že za Počiatka Tipos zaplatil Cyperčanom bez toho, aby sa proti rozhodnutiu súdu využili všetky opravné prostriedky.

Súdne ťahanice okolo Tiposu sa začali už v roku 2000, keď česká firma Športka podala na Tipos žalobu za prevádzkovanie lotérií pod názvom Športka, Šanca a Mates. Pohľadávky Športky však prešli v roku 2008 na cyperskú firmu Lemikon.

Posun v kauze nastal v novembri minulého roka, keď Najvyšší súd uznal časť dovolania generálneho prokurátora a Tipos tak mal Lemikonu vyplatiť namiesto pôvodne dohodnutých 66,4 milióna eur len 14 miliónov. Firma však medzitým požiadala okresný súd v Bratislave o ochranu pred veriteľmi. Minulý štvrtok cez Obchodný vestník sudkyňa žiadosť o reštruktura­lizačné konanie zamietla. V ten istý deň si prevzal Tipos aj rozhodnutie Najvyššieho súdu o povinnosti zaplatiť 14 miliónov, ktoré tak nadobudlo právoplatnosť.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba