Kabinet utajil časť pomoci pre Írsko

Vláda Ivety Radičovej zamlčala podstatnú časť pomoci Slovenska pre zadlžených Írov. Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) vlani na jeseň informoval, že slovenský podiel Írom predstavuje zhruba 180 miliónov eur.

12.04.2011 06:00 , aktualizované: 12:00
Peniaze, euro, bankovky Foto:
Ilustračné foto
debata (133)

Teraz sa však ukázalo, že Slovensko pomáha bohatšiemu národu až sumou takmer 319 miliónov eur. V prípade aktuálne zvažovanej pomoci pre Portugalsko by mal byť slovenský podiel oproti Írsku ešte vyšší.

Téma je politicky citlivá, keďže pravica vlani pred voľbami s výnimkou KDH pomoc pre zadlžené krajiny odmietala

Ministerstvo financií aktuálne na otázky Pravdy napokon priznalo, že Slovensko sa podieľa nielen na eurovale, ale aj na výpomoci z fondu Európskeho mechanizmu finančnej stability v rámci rozpočtu EÚ. „Prostredníctvom tohto mechanizmu bola Írsku poskytnutá pomoc vo výške 22,5 miliardy eur. Nepriamy podiel Slovenska je 0,6 percenta,“ pripustil hovorca ministra financií Martin Jaroš. Slováci sa tak pol roka po poskytnutí pomoci dozvedajú, že prispeli Írom ďalšími 135 miliónmi eur.

Balíčky pomoci
Balíčky pomoci Balíčky pomoci

Utajenie časti pomoci môže podľa politológa súvisieť s tým, že vláda s ňou v skutočnosti nesúhlasí. „Pre koalíciu to nie je téma, ktorou by sa chválila,“ hovorí politický analytik Ján Baránek z agentúry Polis.

„Koalícia odmietla pôžičku Grécku a vyhlasovala, že je proti pomoci nezodpovedným krajinám. Pomoc tiež nepôsobí dobre na domáce obyvateľstvo, keďže Slováci s nižšou životnou úrovňou pomáhajú bohatším krajinám,“ dodáva.

Predchádzajúca, Ficova vláda bola podľa politológa proeurópska. Vyslúžila si však kritiku za to, že pomoc Grékom vo výške 800 miliónov eur by bola síce solidárna, ale príliš by zaťažila štátnu kasu. „Súčasný kabinet je rezervovanejší k niektorým krokom únie,“ dodáva Baránek.

V prípade pomoci pre Írsko ide o verejné financie, o ktorých však Mikloš vlani informoval neúplne, keď hovoril len o 180 miliónoch eur. Spomenul aj ďalšie formy financovania pomoci, ale o tom, že aj tu je významný slovenský podiel, už nepovedal. Z celkovej pomoci pre Írsko v sume 85 miliárd eur predstavovala napokon pomoc z eurovalu sumu 17,7 miliardy eur. Slovenský podiel na tejto časti výpomoci je takmer 1,04 percenta, čo predstavuje 183,9 milióna eur.

Okrem toho si Íri požičali aj z Medzinárodného menového fondu, priamo od niektorých štátov a časť peňazí dali dokopy zo svojich aktív. Sumou 22,5 miliardy eur si Íri pomohli aj z Európskeho mechanizmu finančnej stability (EFSM) v rámci rozpočtu Európskej únie. Ten vznikol vlani v máji ešte pred založením eurovalu (EFSF), keď sa riešila pomoc pre Grécko.

„Finančná pomoc v rámci EFSM sa môže poskytnúť členskému štátu, ktorý je vystavený závažným hospodárskym alebo finančným otrasom spôsobeným výnimočnými udalosťami,“ informoval hovorca ministra financií Martin Jaroš.

Podiel pomoci Slovenska v rámci EFSM je 0,6 percenta, čo je úroveň slovenského príspevku do rozpočtu EÚ. Ak by Íri pomoc z mechanizmu nesplácali, Slovensko by na to mohlo doplatiť. „Predpokladáme, že v takom prípade by Európska komisia formou pozmeňujúceho rozpočtu navýšila celkový objem rozpočtu EÚ o nesplnené záväzky členského štátu čerpajúceho pomoc z EFSM,“ dodáva Jaroš.

V susednom Česku analytici aj predstavitelia vlády o podiele v EFSM otvorene už niekoľko mesiacov hovoria ako o českej pomoci, ktorú by museli zaplatiť, ak by Íri neboli schopní pomoc splácať. V prípade Írska takto Česi prispeli vo výške 281 miliónov eur. Na eurovale sa Česi nepodieľajú, keďže nie sú v eurozóne.

Česi počítajú s tým, že budú pomáhať aj Portugalcom, keďže predstavitelia Bruselu už informovali, že táto krajina bude potrebovať asi 80 miliárd eur. Počíta sa s pomocou cez euroval aj mechanizmus EFSM a Slovensko tak zrejme opäť prispeje dvakrát. Zatiaľ sa predpokladá, že pomoc sa rozloží na tretiny medzi Medzinárodný menový fond, euroval a EFSM. Časť aktív však môže poskytnúť aj samotné Portugalsko a v hre sú aj samostatné pôžičky od iných štátov.

Podiel slovenskej pomoci však môže byť ešte väčší ako pri Írsku. „Dôvodom je skutočnosť, že portugalská ekonomika je asi o 40 percent väčšia ako írska a navyše je v horšom stave,“ hovorí Markéta Šichtařová, riaditeľka Next Finance. Aj z toho dôvodu analytička vidí väčšie riziko pri splácaní budúceho dlhu Portugalska oproti Írsku. Portugalci navyše budú ťažko do júnových predčasných volieb prijímať ozdravné opatrenia, ktoré sú podmienkou čerpania pomoci.

© Autorské práva vyhradené

133 debata chyba