Honeywell v Prešove sľubuje priemerný plat 1 300 eur

Spoločnosť Honeywell International Inc. vytvorí v Prešove 446 pracovných miest, pričom priemerný zárobok odhaduje na 1 300 eur. Uviedol to finančný riaditeľ divízie dopravných systémov spoločnosti Honeywell Peter Bracke.

31.03.2011 15:20
peniaze, euro, dôchodok, bankovky, úver,... Foto:
Ilustračné foto
115

V prešovskom závode sa uplatnia odborníci s rôznou špecializáciou. S prvým personálnym náborom chce firma začať koncom tohto, prípadne začiatkom budúceho roka. Na niektoré funkcie si pracovníkov aj odborne zaškolia. Tento investičný zámer spoločnosti Honeywell predpokladá lepšie uplatnenie vysokoškolsky vzdelaných ľudí s využitím najmodernejších technológií a aj s vybudovaním výskumného strediska. Spoločnosť bude úzko spolupracovať s technickými vysokými školami v Prešove a Košiciach.

Slovensko a Prešov si spoločnosť pre svoju investíciu vybrala hlavne preto, že tu našla rýchlu a konštruktívnu komunikáciu na vládnej aj lokálnej úrovni, odôvodnil Bracke. Podľa neho prešovský región vie firme ponúknuť vysoko odbornú kvalifikovanú silu aj logistickú podporu. Vládne stimuly a ústretovosť mesta dávajú všetky predpoklady, aby firma bola v tomto prostredí konkurencieschopná, konštatoval Bracke.

Minister hospodárstva Juraj Miškov uviedol, že záujmom vlády je vytvárať nové pracovné príležitosti, aby ľudia nekončili v sociálnej sieti. Súčasná vláda rozhodla od svojho nástupu o troch stimuloch pre zahraničných investorov. Návratnosť týchto stimulov Miškov odhaduje na 1,5 až 2 roky. Zámerom vlády je zlepšovanie podnikateľského prostredia a podpora nových investícií hlavne s vyššou pridanou hodnotou a to v regiónoch s vysokou mierou nezamestnanosti. Spoločnosť Honeywell podľa Miškova spĺňala obidve tieto kritériá. Podľa riaditeľa prešovského úradu práce Ladislav Babuščáka, aktuálne evidujú mieru nezamestnanosti v okresoch Prešov a Sabinov na úrovni 18,2 %.

Miškov vo štvrtok oficiálne odovzdal zástupcovi investora písomné rozhodnutie o investičnej pomoci štátu vo výške 19 mil. eur, o ktorom rozhodla v stredu vláda. Peter Bracke prevzal z rúk primátora Prešova Pavla Hagyariho Memorandum o vzájomnej pomoci. Hagyari prisľúbil spoločnosti Honeywell pomoc pri hromadnej doprave do areálu priemyselného parku, výstavbe príjazdovej cesty, na ktorú dá financie rezort hospodárstva. Pomoc ponúkol aj pri kooperácii so školami, ubytovaní manažérov, či vytvorení školy pre deti zahraničných manažérov.

Bracke očakáva konjunktúru v automobilovom priemysle a tým aj nárast ich produkcie. Závod, ktorý postavia v Prešove, zapadá do dlhodobého investičného plánu spoločnosti a bude v tomto smere hrať významnú úlohu v exporte na európskom trhu. Honeywell preinvestuje v Prešove 38,3 mil. eur. V novom závode na výrobu turbodúchadiel pre osobné, ľahké a úžitkové automobily začne výrobu v mesiacoch júl až september 2012. Svoju produkciu chcú umiestniť na európskych trhoch.

Honeywell je technologickým a priemyselným konglomerátom, ktorý sídli v Morris Township, New Jersey v USA. Zákazníkom po celom svete dodáva produkty a služby v oblasti letectva, kontrolných technológií pre budovy, domy a priemysel, automobilovej výroby, turbokompresorov a špeciálnych materiálov. Akcie Honeywellu sa obchodujú na burzách v New Yorku, Londýne a Chicagu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
115 debata chyba