Zahraniční investori na Slovensku sú optimistickí

Zahraniční investori pôsobiaci na Slovensku sú opäť optimistickí. Ako vyplýva to z prieskumu zameraného na nálady u 166 firiem, európski investori rátajú s lepšími obchodmi. "Približne 40 percent dopytovaných firiem chce viacej investovať a rozšíriť stav zamestnancov," uvádza sa v prieskume, ktorý prezentovala Slovensko-nemecká obchodná komora.

31.03.2011 10:45
Graf, euro, lupa Foto:
Ilustračné foto
debata (1)

Takmer dve tretiny firiem očakáva zlepšenie ekonomickej situácie už počas tohto roka. „Aj my sme teraz optimisti, pretože do slovenskej ekonomiky prišiel opäť pohyb,“ okomentoval výsledky prieskumu generálny riaditeľ dcérskej spoločnosti Siemens na Slovensku Vladimír Slezák. Podľa neho však úroveň spred krízy sa ešte nedosiahla. Takmer 65 percent firiem podľa prieskumu očakáva v tomto roku zvýšenie svojho obratu. Len 11 percent dopytovaných ráta v tomto roku s poklesom obratu. Takmer 60 percent zahraničných investorov plánuje zvýšiť vo svojom podniku mzdové náklady.

Slovensko je podľa investorov dobrá krajina pre investovanie najmä vďaka členstvu v EÚ, kvalifikovanej pracovnej sily ochotnej pracovať za relatívne nízke náklady a vďaka daňovému systému. „V porovnaní s inými štátmi strednej a východnej Európy hodnotia účastníci ankety Slovenskú republiku ako najatraktívnejšiu investičnú lokalitu. Jednoznačná väčšina zahraničných podnikov, 83 percent, by dnes svoju investíciu na Slovensku zopakovala,“ uvádza sa v prieskume.

Podľa zahraničných investorov má však Slovensko aj rezervy, a to najmä v boji proti korupcii, vo vymožiteľnosti práva, v transparentnosti pri verejnom obstarávaní, vo vede a výskume a vo vzdelávacom systéme. Podľa Slezáka na Slovensku je príliš málo absolventov technických smerov. „Pritom sú to práve títo ľudia, ktorých investori a my najviac hľadáme,“ konštatoval Slezák. Ďalšou prekážkou pre zahraničných investorov na Slovensku je podľa neho vysoká miera byrokracie pri využívaní eurofondov. Prácu vlády Ivety Radičovej označila polovica oslovených zahraničných investorov za uspokojivú.

1 debata chyba