Nižšia DPH na potraviny nebude

Daň z pridanej hodnoty na potraviny sa znižovať nebude. V utorok to potvrdila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). Potraviny by znížením dane podľa nej nezlacneli a výpadok príjmov štátu by šiel na vrub vyšších marží obchodníkov. Znižovanie DPH na potraviny sa tak odsúva druhýkrát. Pred dvomi rokmi ho pri raste cien potravín odmietla aj bývalá vláda Roberta Fica.

23.02.2011 12:00
zľava, výpredaj, sale, online nakupovanie,... Foto:
Ilustračné foto
debata (17)

Samotní obchodníci však tvrdia, že nižšiu DPH by do cien premietli, ak by šlo o ráznejší pokles. „Konkurencia na Slovensku je veľmi silná. Ak by došlo naozaj k výraznému zníženiu DPH, mohlo by sa to v určitej miere odraziť aj na cenách,“ povedala Diana Chovancová Stanková, hovorkyňa spoločnosti Ahold, prevádzkujúcej na Slovensku obchody Hypernova a Albert.

Odborníci však upozorňujú, že predajcovia na zmenu daní reagujú iba postupne a väčšinu premietnu do vyšších zárobkov a nie nižších cien. „Zníženie sadzby DPH by sa vo výraznej miere na spotrebiteľských cenách neodrazilo. Zmenu dane podľa skúseností takmer vždy pohltili marže obchodníkov, či sa dvíhala, alebo klesala. Zmeny daňového zaťaženia nie sú vhodný nástroj na vyrovnávanie trhových cien,“ vysvetlila Markéta Šichtařová, riaditeľka Next Finance.

Napríklad po minuloročnom znížení spotrebnej dane na minerálne oleje ceny nafty klesli. Či sa nezväčšili marže predajcov, sleduje Protimonopolný úrad. Pri potravinách by však podľa odborníkov bolo pre veľkosť sortimentu ťažké odsledovať premietnutie dane do cien. Ak by sa ceny adekvátne neznížili, mohlo by ísť o podozrenie z kartelu, ktorý však zvyčajne nie je jednoduché dokázať.

Na Slovensku sa tak aj naďalej bude z potravín platiť štátu DPH vo výške 20 percent, najviac z okolitých štátov. Napríklad v Česku je na potraviny znížená sadzba 10 percent. Česká vláda však uvažuje o jej dvíhaní s výnimkou základných potravín či výrobkov pre diabetikov.

Podľa Šichtářovej sa zvýšenie DPH v Česku v plnej miere neprejaví, pretože na ceny potravín vo všeobecnosti vplývajú najmä vonkajšie faktory.

Napríklad v roku 2008 pre rozsiahlu neúrodu stúpli ceny potravín aj na Slovensku a to medziročne o vyše osem percent, tohtoročný rast cien by mal presiahnuť šesť percent. Bývalá Ficova vláda vtedy zvažovala aj možné zníženie DPH na potraviny. Zámer nakoniec neuskutočnila, pretože len zníženie vtedy 19–percentnej DPH o štyri percentuálne body by spôsobilo výpadok vo verejných financiách takmer 150 miliónov eur.

Práve pre výpadok vo verejných financiách, ale aj neistotu, do akej miery sa nižšia DPH odrazí na cenách, súčasné vedenie ministerstva financií znižovanie daní nepripúšťa. Upozorňuje tiež, že krajina musí splácať dlhy, ktoré v posledných rokoch v čase krízy vznikli. „Pri znižovaní DPH hrozí riziko, že sa to skončí, ako keď bývalá vláda znižovala DPH na knihy a spotrebiteľ to nepocítil na ich cenách,“ spresnil Martin Jaroš, hovorca rezortu.

© Autorské práva vyhradené

17 debata chyba