Drahá ropa môže svet dostať opäť na kolená

Napätie v arabskom svete zdvíha cenu ropy. Agentúra pre energiu IEA je pripravená urobiť to, čo po hurikáne Katrina - žiadať o zásoby z núdzových rezerv.

23.02.2011 08:52
Ropa, ťažba, nafta, benzín, ropný vrt Foto: ,
Ilustračné foto
debata (11)

Ceny ropy sa kvôli eskalácii napätia v Líbyi a ďalších krajinách arabského sveta dostali v posledných dňoch do nebezpečného pásma, kde už začínajú ohrozovať proces oživenia globálnej ekonomiky. Povedal to hlavný ekonóm Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) Fatih Birol. Agentúra je preto podľa neho pripravená vydať pokyn na uvoľnenie zásob ropy z núdzových rezerv, čo naposledy urobila v roku 2005 v reakcii na poškodenie infraštruktúry po hurikáne Katrina v USA.

„Ceny ropy teraz predstavujú pre oživenie globálnej ekonomiky veľké riziko,“ povedal Birol novinárom na energetickej konferencii v Indonézii. „Proces oživenia globálnej ekonomiky je v súčasnosti veľmi krehký, a to hlavne v krajinách OECD,“ dodal.

Cena severomorskej ropy Brent sa v pondelok vyšplhala nad 108 dolárov, kde bola naposledy v lete 2008. Rýchlo ju teraz doháňa americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI), ktorá ešte pred týždňom stála zhruba 85 dolárov a v súčasnosti sa blíži k 95 dolárom. Cena ropy tak atakuje 2,5-ročné maximum.

IEA funguje ako poradca v otázkach energetiky pre 28 priemyselných krajín. Agentúra má možnosť požiadať členské krajiny, ktoré patria k Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), aby začali v prípade narušenia plynulosti dodávok čerpať ropu z rezerv. Takýto pokyn agentúra vydáva len veľmi zriedka.

Birol povedal, že ak sa vlna nepokojov, ktorá otriasa arabskými krajinami, neupokojí, mohla by sa cena ropy zvýšiť ešte viac. Ak by priemerná cena ropy presiahla 100 dolárov za barel, tak napríklad Japonsko by muselo na dovoz ropy vynakladať až tri percentá svojho hrubého domáceho produktu.

Veľké obavy teraz spôsobuje vývoj v Líbyi, ktorá je štvrtým najväčším vývozcom ropy v Afrike a dvanástym na svete. Denne ťaží zhruba 1,6 milióna barelov ropy, z čoho ide asi 1,1 milióna barelov na vývoz, prevažne do krajín južnej a západnej Európy. Niektoré nadnárodné koncerny, ktoré v Líbyi ťažia, v reakcii na nepokoje začali obmedzovať ťažbu.

Vysoké ceny ropy škodia tak spotrebiteľom, ako aj samotným ťažobným firmám. Ak sa začnú zvyšovať príliš rýchlo, môžu značne ochromiť ekonomickú aktivitu a znížiť dopyt po pohonných hmotách. Drahá ropa môže oslabiť obchodnú bilanciu priemyselných krajín, zvýšiť infláciu, a prinútiť tak centrálne banky k zmene menovej politiky, spravidla k zvýšeniu úrokových sadzieb.

Situáciu by mohli pomôcť zlepšiť Saudská Arábia, ktorá je kľúčovým členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a má stále ešte voľné ťažobné kapacity. Saudovia ale zatiaľ nevidia dôvod zvyšovať ťažbu. Podľa analytikov je však dôležité, aby Saudskú Arábiu nepostihli protesty v takom rozsahu, ako teraz Líbyu.

11 debata chyba