Štát sa chystá vyhlásiť vojnu drahým potravinám

Slovenská vláda sa chce pokúsiť o korigovanie vysokých cien potravín na Slovensku.V blízkej budúcnosti vláda prijme viaceré legislatívne zmeny, ktoré by mali prispieť k aspoň čiastočnému zníženiu cien potravín, uviedol minister pôdohospodárstva Zsolt Simon.

22.02.2011 13:28
nákup, nakupovanie, potraviny, ovocie,... Foto:
Ilustračné foto
debata (286)

Rezort pôdohospodárstva podľa ministra pripravuje legislatívu na vytvorenie systému pre zabezpečenie základných potravín pre nízkopríjmové rodiny. Ministerstvo sa chce taktiež zamerať na podporu slovenských kvalitných značiek výrobkov. Cenu potravín by mali pozitívne ovplyvniť aj rokovania na úrovni Európskej únie o obchodovaní na trhu s cukrom.

„Taktiež pripravujeme zmenu legislatívy, kde chceme odstrániť všetky administratívne bariéry najmä v potravinových kódexoch, ktoré idú nad rámec Európskej únie,“ dodal Simon.

Premiérka Iveta Radičová nevylúčila ani možnosť zníženia dane z pridanej hodnoty na potraviny. „Nedávame to bokom, ale v okolitých krajinách to nezafungovalo. Zvažovali sme túto možnosť, ale skúsenosti z okolitých krajín potvrdili, že to neprináša efekt, ktorý chceme, teda zníženie cien potravín. Preto sme hľadali iné riešenie,“ povedala Radičová. Podľa nej zníženie cien potravín sa podarí aj po prijatí opatrení, vďaka ktorým sa zlepší regulačná politika štátu v otázke cien energií.

„Situácia nie je jednoduchá. Slovenská ekonomika a slovenský potravinársky trh je v značnej miere závislý od dovozu,“ povedal Simon. Za rastom cien potravín je podľa neho situácia na svetových trhoch. Svoj podiel na súčasnom raste cien potravín má podľa Simona aj bývalá vláda. „Predchádzajúca vláda začala robiť experimenty na ochranu slovenských dodávateľov,“ uviedol Simon na margo zákona o obchodných reťazcoch, ktorý súčasná vláda už zrušila. „Za neúmerným zvyšovaním cien potravín môžu byť aj špekulanti na trhoch. Preto budeme hľadať spôsob, ako sa s tým vysporiadať. Je však každému z nás jasné, že Slovenská republika nie je tá, ktorá určuje svetové ceny,“ konštatoval Simon.

Rast spotrebiteľských cien podľa očakávaní v úvode roka 2011 akceleroval. Medziročne boli totiž podľa údajov zverejnených Štatistickým úradom SR ceny na Slovensku v januári vyššie o 3 %, kým decembrová medziročná inflácia dosiahla 1,3 %. Medzimesačne v januári oproti decembru spotrebiteľské ceny merané národnou metodikou vzrástli o 1,9 %, kým v decembri oproti novembru stúpli o 0,3 %.

V medziročnom porovnaní rástli najmä ceny potravín a nealkoholických nápojov, ktoré boli v januári vyššie o 6,1 %. „Podľa očakávaní sa pod zrýchlenie inflácie podpísali na jednej strane globálne faktory, ako rast cien potravín a pohonných hmôt, na druhej strane domáce faktory ako zvyšovanie dane z pridanej hodnoty a regulovaných cien,“ uviedol po zverejnení údajov Štatistickým úradom SR analytik ING Bank Eduard Hagara.

286 debata chyba