Súčasný systém politických nominácií totiž podľa nej zlyhal. Noví manažéri štátnych firiem by tak mali byť vyberaní v konaniach cez výberové komisie na základe presných pravidiel a požiadaviek na kvalifikáciu. Presné mantinely by mali dostať aj pravidlá ich odmeňovania.
„Koalícia ustupuje od modelu politických nominácií,“ povedala Radičová po pondelňajšom rokovaní Koaličnej rady. Ako dodala, pravidlá, o ktorých bude rokovať vládny kabinet, nikdy takto stanovené neboli. „Zdá sa, že niet inej cesty,“ dodala Radičová. Zároveň však pripustila, že ani takto nastavený systém nemusí stopercentne zaručiť transparentnosť a nestrannosť výberu kandidáta.
„Vždy sa vie nájsť námietka. Jediný nástroj, ktorý viem ponúknuť, že zverejníme členov výberových komisií a kľúč, ako boli nominovaní do výberových komisií,“ povedala premiérka s tým, že dôkazom kvality výberu bude úspešné fungovanie daných spoločností.
Ako doplnil šéf strany Most-Híd Béla Bugár, tento systém neznamená, že do vedúcich funkcií v štátnych firmách sa dostanú len ľudia, ktorí s politickými stranami nemajú nič spoločné. Cieľom nových pravidiel však podľa neho má byť to, aby to boli v prvom rade odborníci, ktorí budú niesť zodpovednosť za svoje pôsobenie v štátnych firmách.
Nevôľu vyvolali medializované informácie, podľa ktorých stranícki nominanti na poste šéfa košickej teplárne majú po niekoľkých týždňoch či mesiacoch pôsobenia nárok na odstupné vo výške 90-tisíc eur. Prvým bol nominant SDKÚ-DS Ján Podhorský, nasledoval Ivan Zich, ktorého do teplární dosadila SaS. Okrem Zicha má na odmenu nárok aj bývalý riaditeľ finančného úseku Martin Borovský (nominant SaS). Kým Zich s Borovským odmenu podľa šéfa SaS Richarda Sulíka zatiaľ nedostali, Podhorskému ju už tepláreň vyplatila.