KDH nie je nadšené privatizáciou teplární

KDH nie je podľa predsedu poslaneckého klubu strany Pavla Hrušovského nadšené odštátnením teplární. Privatizácia teplární je jedným z bodov programu Koaličnej rady.

07.02.2011 16:14
Radiátor, teplo Foto:
Ilustračné foto
debata (12)

Podľa premiérky Ivety Radičovej teplárne vykazujú znaky nehospodárneho nakladania. Pred novinármi zdôraznila, že v nich treba zabezpečiť hospodárnosť. Koaličná rada dnes bude rokovať o predaji šiestich najväčších teplárenských spoločností.

Z ekonomickej analýzy Fondu národného majetku SR (FNM) a Ministerstva financií SR (MF) je pre štát ekonomicky výhodnejšie odpredať 100-percentné podiely teplárenských spoločností ako ich držať kvôli vyplácaniu dividend zo zisku. Predaj šiestich najväčších teplárenských spoločností chcela realizovať ešte druhá vláda Mikuláša Dzurindu. Odpredaj majetku však už pre predčasné parlamentné voľby v roku 2006 nestihla. Nasledujúca vláda Roberta Fica predaj energetických spoločností zastavila.

Podľa Radičovej sa politické nominácie manažérov v teplárňach neosvedčili. Uviedla to v súvislosti s vysokým odstupným pre manažérov v košickej teplárni. Je skeptická, či by situáciu vyriešili konkurzy, pretože vo výberových komisiách sedeli politickí nominanti. Predseda SaS Richard Sulík priznal, že zodpovednosť za 90 tisícové odstupné pre manažéra Ivana Zicha, ktorý bol v teplárňach nominantom jeho strany, nesie SaS.

12 debata chyba