Poľská vláda chce ísť maďarskou cestou, siahne na súkromné penzie

Poľská vláda si chce nechať väčšinu zamestnaneckých odvodov do súkromných penzijných fondov, aby zabránila rastu štátneho dlhu nad kľúčovú hranicu. Oznámil to vo štvrtok poľský premiér Donald Tusk.

31.12.2010 05:00
Poľský zlotý Foto:
Ilustračné foto
debata (3)

Varšava sa tak chce vydať na spornú cestu, ktorú nedávno vytýčila maďarská vláda, keď v záujme zlepšenia verejných financií prakticky zvrátila dôchodkovú reformu z roku 1977.

Príspevky na dôchodok, ktoré zamestnanci odvádzajú štátu a ten potom čiastočne súkromným fondom, klesnú na 2,3 percenta z terajších 7,3 percenta. V roku 2017 by mali mierne stúpnuť na 3,5 percenta. V štátnom priebežnom systéme tak zostane viac peňazí, čo vláde pomôže znižovať rozpočtové deficity a zabráni výraznejšiemu rastu štátneho dlhu.

„Táto reforma bude mať pozitívny dopad na verejné financie a dlh,“ vyhlásil Tusk. Ekonómovia však tento krok, o ktorom sa dlho debatovalo, prijali so znepokojením a označili ho iba za náhradku skutočných reforiem verejných financií. Na finančných trhoch stúpli úrokové výnosy poľských dlhopisov.

Vláda chce zmenu presadiť od 1. apríla 2011, uviedol Tusk, ktorého kabinet na jeseň čakajú parlamentné voľby. Poľsko sa snaží zmierniť nárast štátneho dlhu a zabrániť, aby na budúci rok prekročil hranicu 55 percent hrubého domáceho produktu. V tom prípade by sa podľa poľského zákona museli robiť bolestivé škrty vo výdavkoch.

Poľskí zamestnanci teraz platia 7,3 percenta svojej hrubej mzdy do 14 penzijných fondov. Tie majú aktíva vo výške 214 miliárd zlotých. Ďalších 13,2 percenta sa z ich platov odvádza do štátneho dôchodkového systému.

„Oznámenie sa rozsahom nepribližuje škodám, ktoré penzijným fondom spôsobilo Maďarsko. Ale to neospravedlňuje, čo robí poľská vláda – zníženie odvodov do penzijných fondov, aby mohla udržiavať vyššie výdavky a zároveň mať nižší rozpočtocý deficit,“ povedal agentúre Reuters analytik Barclays Capital Koon Chow. Bude to podla neho na úkor dlhodobej životaschopnosti penzijného systému a zdravia verejných financií.

Maďarský parlament v decembri schválil kontroverznú reformu penzií, ktorá berie súkromným fondom nárok na príspevky zamestnávateľov. Budapešť ráta s tým, že väčšina ľudí sa presunie späť do štátneho systému. Vláda tak získa zdroje na krytie rozpočtového deficitu bez toho, aby sa musela uberať cestou nepopulárnych úsporných opatrení.

3 debata chyba