Koľko bude stáť diaľnica zo Žiliny do Martina?

18.12.2010 13:52
Diaľnica, značka
Ilustračné foto Autor:

Pôvodné investičné náklady na výstavbu cesty dohodnuté ešte v zmluve na výstavbu cez takzvané projekty verejno–súkromného partnerstva (PPP), predstavovali vyše 1,9 miliardy eur.

Po údajnej zľave sa cena znížila na 1,61 miliardy eur. Ministerstvo dopravy odhaduje teraz stavebné náklady na 1,6 miliardy. Predseda SaS Richard Sulík zase na 1,3 miliardy eur.

Dušan Šamudovský, Doprastav
Ide len o odhady, ale cena by mohla byť nižšia ako 1,6 miliardy eur. Na cenovej úrovni tohto obdobia by sa mohla pohybovať v rozpätí od 1,2 do 1,3 miliardy eur.

Ján Kato, Váhostav–Sk
Nemám síce krištáľovú guľu, ale možné náklady na výstavbu diaľnice sa budú pohybovať pod pôvodne zazmluvnenou čiastkou v PPP projekte, čo bola 1,9 miliarda eur. Pri bežnej súťaži sa totiž dajú dodatočné nepredvídateľné náklady vyriešiť dodatkami. Pri PPP projektoch si musí koncesionár všetky riziká zohľadniť už na začiatku.

Jozef Kollár, SaS
Stále tam je ešte priestor na zníženie ceny z 1,6 miliardy. Či to bude o 100 alebo o 200 miliónov, ukáže naozaj súťaž. Momentálne je v stavebníctve pomerne silná kríza. Očakávam preto, že sa do tendra prihlási dostatočný počet firiem, možno ich bude osem až desať.

Igor Choma, Smer
Rozhodnutie Koaličnej rady o zastavení tretieho balíka PPP ešte negarantuje, že sa úseky diaľnice D1 v okolí Žiliny začnú stavať a ich výstavba bude lacnejšia.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku