Dopravcovia chcú jednu mýtnu krabičku pre všetky štáty

29.11.2010 12:10
Mýto, kamión, OBU jednotka
Mýtna OBU jednotka, používaná na Slovensku. Dopravcovia by chceli, aby sa dala použiť aj v ďalších štátoch s elektronickým výberom mýta. Autor:

Česmad Slovakia v spolupráci s Česmad Bohemia a Medzinárodnou úniou dopravcov (IRU) zorganizovali podujatie 1 OBU jednotka = bezpečnosť na cestách.

Akcia má za cieľ podnietiť Európsku komisiu (EK) na urýchlenie aplikácie jej rozhodnutia o definícii Európskej služby elektronického výberu mýta v súlade s platnou smernicou Európskeho parlamentu a Rady o interoperabilite elektronických cestných mýtnych systémov v spoločenstve.

Ako povedal dnes v Bratislave prezident Česmad Slovakia Pavol Jančovič, krajiny spoločenstva postupne zavádzajú elektronické mýto, z čoho vyplýva pre vodičov povinnosť inštalovať a používať tzv. OBU jednotku. Vzhľadom na nejednotnosť mýtnych systémov je nutné prakticky pre každú krajinu používať inú jednotku, čo okrem iného znamená aj značné ohrozenie bezpečnosti. Jednotky sú spravidla umiestnené na prednom skle a do značnej miery obmedzujú výhľad vodiča. Preto je žiaduce, aby sa urýchlene presadilo uvedené rozhodnutie EK v praxi, ktoré nariadi vytvoriť jednotnú palubnú jednotku pre všetky krajiny EÚ.

Česmad dnes na Námestí SNP v Bratislave prezentoval špeciálny kamión, ktorý bude prechádzať cez viaceré európske štáty a ukončí svoju cestu v Bruseli, kde dopravcovia odovzdajú petíciu na podporu urýchleného zavedenia jednej OBU jednotky.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku