Rozdiely medzi regiónmi EÚ sa zmenšili, kríza to môže zvrátiť

Kohézna politika je úspešnou politikou Európskej únie, za posledné roky totiž napomohla zmierniť rozdiely regiónov únie.

15.11.2010 15:27
peniaze, bankovky, eurá, euro, mzda, výplata, plat Foto:
Ilustračné foto
debata

„Pravdou tiež je, že súčasná ekonomická kríza môže byť potenciálnym nebezpečenstvom, rozdiely sa môžu znovu zväčšiť, no musíme urobiť všetko preto, aby sme tomu zabránili,“ konštatoval v pondelok v Bratislave eurokomisár pre regionálnu politiku Johannes Hahn po stretnutí s ministrami krajín V4, Bulharska, Rumunska a Slovinska zodpovednými za regionálnu politiku.

V prípade kohéznej politiky je podľa eurokomisára dôležité sústrediť sa na jej výsledky. „Pre budúcnosť navrhujeme takú kohéznu politiku, ktorá zastreší všetky regióny, regionálna politika je politikou investovania, kladenia silného dôrazu na regióny,“ podotkol. Zmierniť by sa tak mali disparity medzi regiónmi únie.

Ministri na pondelkovom stretnutí prijali 12 základných záverov. Podľa slovenského šéfa rezortu dopravy Jána Figeľa (KDH) ide najmä o podporu hlbšej integrácie fondov, územnej súdržnosti, posilnenie politického rámca pre kohéznu politiku či apel na Európsku komisiu (EK), aby čím skôr v priebehu budúceho roka pripravila konkrétne návrhy pre nový rámec európskej politiky súdržnosti.

„Ide o pohľad nových členských krajín, zároveň krajín, ktorých sa politika súdržnosti výrazne dotýka a ktoré chcú, aby táto politika pokračovala, bola modernizovaná, integrovaná a zameraná viac na výsledky,“ konštatoval Figeľ. Tieto závery hovoria podľa neho o silnejšom strategickom viacročnom programovaní.

Ako dodal aj maďarský minister pre národný rozvoj Tamás Fellegi, jeho krajina chce presadzovať v úniovej kohéznej politike viac solidarity, zvýšenie efektívnosti, ako aj boj s regionálnymi a subregionálnymi rozdielmi. Práve Maďarsko má v januári budúceho roka prebrať po Belgicku predsedníctvo EÚ.

debata chyba