V rebríčku najrýchlejšie rastúcich IT firiem sú aj slovenské

Do rebríčka 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe, ktorý zostavuje spoločnosť Deloitte, sa prepracovali aj slovenské firmy.

19.10.2010 14:37
virtuálna realita, virtualita, počítače,... Foto:
Ilustračné foto
debata (1)

Najrýchlejšie rastúcou zo slovenských hi-tech spoločností je nováčik v rebríčku, spoločnosť Azet, a.s. s 1 126-percentným rastom. Internetový portál sa prebojoval na 8. miesto v rámci konkurencie v strednej Európe.

Druhou najrýchlejšie rastúcou slovenskou spoločnosťou je Eset, s.r.o. s 530-percentným rastom. Eset je stabilným účastníkom rebríčka už niekoľko rokov, tento rok obsadila 25. miesto. Do rebríčka sa po ročnej absencií vrátila spoločnosť 2Ring, s.r.o. ktorá sa zaoberá vývojom aplikácií pre IP telefóniu a kontaktné centrá. Tretia slovenská firma s 219-percentným rastom zároveň uzatvára rebríček 50 najrýchlejšie rastúcich v regióne. Rebríček sa zostavuje na základe rastu ich výnosov za päťročné obdobie.

V kategórii Veľká päťka programu Technology Fast 50 sa hodnotia najrýchlejšie rastúce spoločnosti, ktoré dosiahli mimoriadny rast v uplynulých piatich rokoch. Aby sa spoločnosť mohla kvalifikovať do tejto kategórie, musí spĺňať prísnejšie kritéria v kategórii ročné výnosy v poslednom hodnotenom roku. Do Veľkej päťky sa prebojovali dvaja slovenskí hráči – okrem Esetu aj Tempest, a.s. so 171-percentným rastom.

Najvyššiu priečku si v celkovom rebríčku udržal poľský internetový portálový operátor Netmedia s mierou rastu vo výške 15 005 %. Český prevádzkovateľ športového webu LiveSport sa umiestnil na čele rebríčka v kategórii Rising Stars (Vychádzajúce hviezdy).

Priemerná miera rastu v regióne strednej Európy vlani dosiahla 967 %. Podľa odpovedí generálnych riaditeľov firiem Fast 50 sa pritom dopady krízy výrazne prejavovali v celom sektore technológií v rámci regiónu, čo prinútilo mnohé technologické spoločnosti prijímať opatrenia, ako je znižovanie výdavkov, prijímania nových zamestnancov a investičných výdavkov. Riadiaci partner skupiny pre technológie, médiá a telekomunikácie spoločnosti Deloitte Central Europe Dariusz Nachyla konštatoval, že zvýšenie priemernej miery rastu oproti minulému roku môže naznačovať, že technologické spoločnosti nášho regiónu podnikli správne kroky, aby zmiernili dopady recesie. V prieskume tiež 81 % respondentov odpovedalo, že veľmi alebo skutočne veľmi verí v rast počas nasledujúcich 12 mesiacov, a že väčšina opýtaných očakáva v roku 2010 rast od 11 % do 50 %.

1 debata chyba