Miklošov úrad: Hľadáme systémové riešenia, banková daň to nie je

Je prekvapujúce, ako rýchlo dokáže teraz predseda Smeru-SD Robert Fico pripraviť návrh osobitného zdanenia bánk, keď sa za štyri roky pri moci na konkrétne skutky nezmohol. V reakcii na návrh najsilnejšej opozičnej strany na dodatočné zdanenie bánk vo výške 1,35 % z vybraných pasív to uviedol hovorca ministra financií Martin Jaroš.

19.10.2010 14:31
dane, odvody, faktúra, náklady, účet, účty Foto:
Ilustračné foto
debata (8)

„Je veľmi ľahké vytipovať si ľubovoľnú skupinu firiem, zvoliť si nejaký ukazovateľ ich hospodárenia a na základe neho skonštruovať novú daň. Ministerstvo financií dáva prednosť systémovejším riešeniam,“ zdôraznil. V súčasnosti rezort podľa neho napríklad pozorne sleduje diskusie na úrovni Európskej únie (EÚ) a zoskupenia G20 o možnosti zavedenia nových bankových poplatkov.

Podľa Fica by osobitné zdanenie bánk vykompenzovalo navrhované zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) z 19 % na 20 % aj zrušenie jej zníženej 6-% sadzby na predaj poľnohospodárskych výrobkov z dvora. „Chceme ponúknuť alternatívu, ktorá ak bude schválená, nemusí pravicová vláda pristupovať k zvyšovaniu DPH a zdražovaniu,“ vyhlásil šéf Smeru-SD v pondelok (18.10.). Zákon prinášajúci špeciálnu bankovú daň predložila strana do Národnej rady (NR) v ten istý deň, parlament by mal o ňom rokovať v novembri.

Slovenská banková asociácia (SBA) považuje návrh za ekonomický nezmysel, ktorým sa seriózne nedá zaoberať. „Takmer 70 % bankových pasív tvoria vklady klientov, takže najviac zasiahnutí daňou by boli práve klienti,“ reagoval pre TASR výkonný riaditeľ SBA Ladislav Unčovský. Navrhovaná sadzba by podľa neho prakticky znamenala, že každý vkladateľ by odvádzal odvod vo výške 1,35 % zo svojho vkladu, pričom priemerná úroková sadzba sa dnes pohybuje na úrovni 1,87 %.

8 debata chyba