Člen predstavenstva podniku zarába mesačne okolo 9–tisíc eur, čo je podobný zárobok, ako má prezident SR. Na spornú politickú nomináciu denník Pravda upozornil minulý týždeň. Klimeš sa k odpovedi dostal až v nedeľu. Tvrdí, že v plynárňach bude prínosom vďaka jeho manažérskym skúsenostiam v médiách.
„Sloboda a Solidarita nominovala do SPP (predstavenstva, pozn. red.) tím zložený z troch ľudí, ktorých zameranie a skúsenosti sa vzájomne dopĺňajú tak, aby v plnom rozsahu zastupovali záujmy akcionára. SPP sa nachádza v situácii, keď v dôsledku liberalizácie európskeho trhu s plynom musí rovnako ako jeho konkurenti klásť veľký dôraz aj na komunikáciu a marketing,“ povedal Klimeš, ktorý pristal len na písomný rozhovor na vopred poslané otázky.
Klimeš pripustil politické nominácie v pološtátnom SPP, aj keď hovorca ministra hospodárstva tvrdil, že ide o personálne návrhy z Fondu národného majetku. Klimeš pre SaS písal časť programu, v rámci ktorého navrhol zrušiť koncesionárske poplatky za sledovanie verejnoprávnej televízie a rozhlasu a tiež navrhol aktuálne zlúčenie týchto inštitúcií. Aj preto SaS vo voľbách uspela. Klimeš však tvrdí, že do SPP bol dosadený z iných dôvodov. „SaS kladie pri nomináciách popri odbornosti a ďalších kritériách dôraz aj na bezúhonnosť a charakter,“ dodal Klimeš.
Predseda Mostu Béla Bugár má však k nominácii človeka do plynární bez praxe v energetike výhrady. „Na takýchto postoch by mali byť odborníci,“ dodal. Na otázku, či by mal byť Klimeš vymenený, Bugár povedal, že „to sa treba spýtať SaS“. Šéf SaS Richard Sulík k nominácii cez osobnú tajomníčku v parlamente Tatianu Tóthovú včera odkázal, že „pán Klimeš je skúsený manažér, ktorý má plnú dôveru vedenia SaS a ministra hospodárstva“.
Podľa poslanca za SDKÚ Ivana Štefanca je za dosadenie Klimeša zodpovedná SaS. „Pokiaľ by boli nejaké vážnejšie výhrady k tomuto nominantovi, predpokladám, že sa to bude riešiť tam, kde sa to má riešiť – teda na Koaličnej rade,“ dodal Štefanec. V 7–člennom predstavenstve má štát tri pozície. V minulej koalícii si ich podelili HZDS, ktoré nominovalo právnika a plynára, a Smer, ktorý zastupoval odborník na plynárenstvo. Hlavné slovo v SPP však majú aj tak zástupcovia Gaz de France a nemeckého E. ON Ruhrgas. Nominanti štátu v SPP od privatizácie veľa nepresadili napriek ich nadštandardným zárobkom.