KDH prichádza s návrhom zvýšiť DPH na 21 percent

Dohodu koalície na budúcoročných financiách sa tesne pred schvaľovaním štátneho rozpočtu pokúšajú meniť kresťanskí demokrati. Vyšli totiž s návrhom, že by sa zvýšila daň z pridanej hodnoty na 21 percent namiesto dohodnutých 20. Na druhej strane by sa tak podľa nich mohlo upustiť od niektorých iných nepopulárnych opatrení.

11.10.2010 07:14
Euro, peniaze Foto:
Ilustračné foto
debata (60)

„V poslaneckom klube KDH zaznieva, či by nebolo riešením zvýšiť DPH o jedno percento navyše. Vyhli by sme sa mnohým drobným zmenám, ktoré sa dotýkajú nepriaznivo veľkých skupín občanov,“ povedal podpredseda KDH Július Brocka. Zvýšenie dane o jedno percento situáciu podľa neho aj tak zásadne nerieši.

Koalícia sa však už dohodla, že DPH porastie z 19 na 20 percent. Tomuto opatreniu dlho odolávala SaS, ktorá mala v programe nezvyšovať dane. Brocka povedal, že zatiaľ sa o tom diskutuje medzi poslancami KDH a predpokladá, že sa bude ešte rozprávať aj na úrovni koalície.

Po schválení vládneho programu koalíciu čaká druhý najťažší súboj roka s opozíciou. V parlamente je už návrh štátneho rozpočtu a tvrdá diskusia čaká poslancov už tento týždeň o zákonoch, ktoré s rozpočtom bezprostredne súvisia. „Celá zodpovednosť je teraz presunutá na parlament,“ povedala premiérka Iveta Radičová po schválení štátneho rozpočtu na rok 2011.

Premiérka hovorí, že legislatívne zámery je vždy možné zlepšiť a rozšíriť. Za otvorené označila otázky o presnom znení stavebného sporenia, o treťom pilieri a opatrení voči mamičkám s deťmi a možných limitov na lieky pre nízkopríjmové rodiny.

Líder Mosta-Híd Béla Bugár povedal, že strana má pripravených „pár vecí“, pre ktoré chce získať v koalícii podporu. Nechcel ich však špecifikovať, kým sa o nich neporozpráva s partnermi v koalícii. Povedal len, že námety Mosta by sa mohli vyriešiť presunmi v rámci rozpočtu alebo účelovou viazanosťou.

Brocka hovorí, že k úpravám by mohlo dôjsť v treťom dôchodkovom pilieri, aby sa zachovala jeho atraktívnosť pre zamestnancov a zamestnávateľov. Poslanci už o tom diskutovali s ministrom práce Jozefom Mihálom. „Tu vidím ochotu na zmenu,“ poznamenal Brocka.

60 debata chyba