Jahnátek: Radičovej ospravedlnenie za Mochovce bolo slabosťou

Ospravedlnenie sa premiérky Ivety Radičovej počas nedeľňajšej pracovnej ceste vo Viedni za postup pri realizácii projektu dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO) bolo prejavom slabosti. Myslí si to bývalý minister hospodárstva a súčasný poslanca NR SR za stranu Smer-SD Ľubomír Jahnátek.

13.09.2010 15:37
debata

„Ospravedlnenie premiérky Ivety Radičovej rakúskej vláde za náš postup pri dostavbe Jadrovej elektrárne v Mochovciach považujem za servilné. Neadekvátna servilnosť predsedníčky vlády pri tak strategickom projekte je prejavom slabosti, ktorá evokuje nenáležitú podriadenosť Slovenska voči Rakúskej republike,“ uviedol Jahnátek. Podľa neho Slovenská republika dodržala v prípade dostavby tretieho a štvrtého bloku Jadrovej elektrárne Mochovce všetky štandardné postupy v súlade s medzinárodnými dohodami.

Dostavba jadrovej elektrárne v Mochovciach bude transparentná. Ubezpečila o tom v nedeľu vo Viedni premiérka Iveta Radičová svojho rakúskeho partnera Wernera Faymanna. Podráždenú reakciu Rakúska vyvolal májový postoj predchádzajúcej vlády k dostavbe Mochoviec. Podľa vtedajšieho vyjadrenia rakúskeho ministra životného prostredia Nikolausa Berlakovicha tak Slovensko urobilo bez toho, aby v plnej miere zodpovedalo otázky Rakúska. Postup slovenských úradov podľa neho nerešpektoval medzištátne dohody. Radičová tieto námietky Rakúska uznala. Zároveň zdôraznila, že tak ako Rakúšanom, tak i nám záleží na bezpečnosti elektrárne. Premiérka sa zaviazala, že každé rozhodnutie slovenskej vlády bude prediskutované v medzištátnej expertnej skupine a bude informovaná aj rakúska vláda.

Slovenské elektrárne finišujú s uzatváraním zmlúv pre potreby dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). Ako na minulotýždňovej tlačovej besede informoval projektový riaditeľ 3. a 4. bloku Elektrárne Mochovce Igino Maria Chellini, Slovenské elektrárne už zadali dodávateľom takmer 90 % z celkovej sumy určenej na dostavbu mochoveckých jadrových blokov. Dostavba tretieho a štvrtého bloku by si pritom mala vyžiadať 2,8 mld. eur.

Dostavba Mochoviec pokračuje podľa plánu. Tretí blok by tak mali elektrárne podľa Chelliniho uviesť do prevádzky koncom roka 2012 a štvrtý blok o osem mesiacov neskôr. V súčasnosti na dostavbe blokov pracuje vyše 100 spoločností a približne 2 tisíc zamestnancov, počas vrcholiacich prác sa počet pracovníkov zvýši na 4 tisíc. Po ukončení dostavby by malo nájsť na treťom a štvrtom bloku prácu 250 vysokvali­fikovaných odborníkov. Po dokončení týchto jadrových blokov, všetky štyri mochovecké bloky pokryjú 45 % spotreby elektrickej energie na Slovensku.

Práce na dostavbe 3. a 4. bloku Mochoviec začali Slovenské elektrárne oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Dostavané bloky budú mať výkon 880 megawattov. Slovenské elektrárne oficiálne podpísali kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jadrové strojírenství (JS), ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochoveckých blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %. Vlastníkom akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá drží 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006.

debata chyba