Šičky štrajkujú. Hrubá mzda 320 eur je pre ne nízka

Viac ako 300 zamestnancov spoločností Kali Agro, s. r. o., a SLO.VI, s. r. o., so sídlom v Hencovciach (okres Vranov nad Topľou) v utorok vstúpilo do ostrého štrajku.

24.08.2010 17:19
euro, peniaze, hotovosť Foto:
Ilustračné foto
debata (56)

Dôvodom pre tento krok je nespokojnosť pracovníkov so mzdovými podmienkami. Adekvátne zvýšenie platov podľa ich požiadaviek sa nepodarilo dohodnúť odborom so zástupcami hencovských firiem ani po utorňajšom dopoludňajšom rokovaní.

„Dnešné rokovanie dopadli nedohodou, zamestnávateľ ponúkol podmienky, ktoré sú pre nás neprijateľné. Určité navýšenie miezd ponúkol, ale je podmienené plnením noriem a dochádzkou. Podmienky sú však tak tvrdé, že zamestnanci ich odmietli akceptovať, lebo sú podľa nich nesplniteľné,“ informoval predseda odborového zväzu (OZ) KOVO Emil Machyna. Ako dodal, odbory po niekoľkých predošlých neúspešných rokovaniach, kedy požadovali 2-% nárast platov a zavedenie vyplácania variabilných zložiek mzdy, vo svojich požiadavkách pritvrdili. „Požadujeme navýšenie miezd mesačne o 50 eur pre každého v tarife, alebo aj vo variabilných zložkách mzdy, ale pri podmienkach, ktoré budú pre nás prijateľné. S manažmentom sme o týchto požiadavkách ochotní rokovať naďalej,“ doplnil Machyna.

Zamestnanci vstúpili do štrajkovej pohotovosti pre nespokojnosť s pracovnými podmienkami v Hencovciach ešte 7. júla tohto roka. Ich nespokojnosť súvisela s platmi, ktoré sa pohybujú asi na úrovni 320 eur v hrubom vyjadrení. Požadovanú zmenu miezd však nepriniesli viaceré rokovania odborov a zamestnávateľa ani za prítomnosti sprostredkovateľa určeného Ministerstvom práce sociálnych vecí a rodiny SR.

Člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica uviedol, že počas posledných rokovaní došlo k istým ústupkom zo strany zamestnávateľa, pre zamestnancov však boli nepostačujúce, a preto začali zbierať podpisy na podporu ostrého štrajku.

Ostrý štrajk sa začal po ukončení dopoludňajšej pracovnej zmeny. Je neobmedzený a potrvá do odvolania, pokiaľ sa odbory nedohodnú so zamestnávateľom na prijateľných kompromisných riešeniach. Zástupca spoločností dnes novinárom v Hencovciach svoje stanovisko k situácii v závode neposkytol.

Kali Agro a SLO.VI majú talianskeho vlastníka a zaoberajú sa textilnou výrobou. Rovnako vlastní aj ďalšiu prevádzku v Humennom, odkiaľ na jeseň minulého roka prešlo okolo 60 zamestnancov do hencovských prevádzok.

56 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy