Vládne novinky pocíti takmer 400–tisíc živnostníkov

Murári, tesári, ale aj krajčírky či kaderníčky a takmer všetci živnostníci si budú musieť zrejme od budúceho roka načrieť hlbšie do vreciek. Po novom totiž okrem zarovnania paušálnych výdavkov navrhuje ministerstvo práce zvýšiť aj samotné odvody pre živnostníkov.

22.08.2010 12:06
stavbár, robotník, reality, stavba, murár Foto:
Živnostníci po plánovaných zmenách v daniach a odvodoch zaplatia viac.
debata (66)

Na Slovensku je podľa údajov Slovenskej asociácie malých podnikov vyše 413–tisíc živnostníkov. Novinky navrhované rezortom práce, sociálnych vecí a rodiny sa dotknú takmer všetkých.

„Zmenu navrhujeme, aby sme zrovnoprávnili odvody živnostníkov voči zamestnancom. Živnostníci mali neoprávnenú výhodu,“ vysvetlil Jozef Mihál, minister práce, sociálnych vecí a rodiny. Živnostníci, ale aj remeselníci platili podľa neho štátu v porovnaní so zamestnancami me­nej.

Od budúceho roka sa im tak majú odvody zvýšiť a čisté príjmy živnostníkov klesnú v niektorých prípadoch aj o šestinu. Doteraz bol totiž koefi cient, ktorým sa delil základ dane a počítali sa z neho zdravotné odvody, na úrovni 2,14 a pri sociálnych odvodoch predstavoval 2. Po novom bude pre obidva druhy odvodov platiť spoločný koefi – cient 1,352.

Novinkám v odvodoch sa živnostníci bránia. „Ľudia budú po zmenách zrejme skôr prechádzať k právnickým osobám, napríklad sa budú meniť na spoločnosti s ručením obmedzeným. Pokiaľ sa, samozrejme, nezavedie aj platenie odvodov z podielov zo zisku,“ doplnil Vladimír Sirotka, prezident Slovenskej asociácie malých podnikov. To má však vláda tiež v pláne a živnostníci sa tak ofi ciálne zrejme krokom štátu nevyhnú. Predpokladá sa však, že mnohí si budú načierno umelo znižovať základ dane.

Živnostníci si zároveň doteraz mohli odrátať od ročných príjmov paušálne náklady. Najčastejšie sa využívala hranica 40 percent z príjmov, remeselníci si smeli odčítať až 60 percent a niektorí príležitostní poľnohospodári 25 percent. Po novom sa paušálne náhrady zrejme zjednotia na úroveň 30 percent z ročných príjmov, o čom však vládna koalícia bude ešte diskutovať. Len toto opatrenie by pocítilo priamo približne 180–tisíc živnostníkov, ktorí si zároveň nebudú môcť odpočítať daňovú úľavu zo sporenia v treťom pilieri.

Čistý plat živnostníka klesne po všetkých zmenách o šestinu – príklad

Malý predajca v stánku z Trenčína zarobí v hrubom mesačne 1 500 eur, čo za rok predstavuje príjem 18 000 eur. Za minulý rok zaplatil na zdravotnom a sociálnom poistení 1 000 eur. Po starom si mohol odpočítať paušálne náklady do výšky 40 percent z ročných príjmov, po novom už iba do výšky 30 percent. Popritom si sporí v treťom pilieri, čo si v budúcom roku už nebude môcť odpočítať z daní. Zároveň sa mu zvýšia odvody po tom, čo sa zjednotí a zníži koefi cient na výpočet zdravotných a sociálnych odvodov z dvoch a 2,14 na 1,352

V súčasnosti zaplatí ročnú daň vyše 1 021 eur. Mesačne odvedie na sociálnych a zdravotných odvodoch spolu vyše 169 eur. Jeho čistý mesačný príjem predstavuje približne 1 245 eur.

Od budúceho roka sa mu ročná daň zvýši na 1 629 eur. Mesačné sociálne a zdravotné odvody vzrastú na 345 eur a mesačný čistý plat predajcu klesne o 226 eur (o šestinu) na 1 019 eur.

ZDROJ: INEKO, PREPOČET PRAVDA

66 debata chyba