Citigroup: Investori by už nemali brať eurozónu ako celok

Investori by nemali brať eurozónu ako celok, ale rozdielne pristupovať k jednotlivým štátom. Tvrdí to pre stredajší denník Financial Times stratég finančnej skupiny Citigroup Jonathan Stubbs. Podľa neho budú juhoeurópske štáty na tom horšie ako severoeurópske.

23.06.2010 11:04
debata

„Je dôležité, aby si investori na celom svete uvedomili, že Európa je región, kde jedna veľkosť nesedí každému. Naši ekonómovia očakávajú, že juhu Európy sa naďalej bude dariť horšie ako severu, čo bude platiť nielen nasledujúci štvrťrok, ale aj roky,“ uviedol Stubbs.

Severoeurópske krajiny, platiace eurom, môžu z problémov juhu, paradoxne, ťažiť. Veľké problémy Grécka, a teraz aj Španielska a Portugalska budú totiž viesť k tomu, že Európska centrálna banka bude úrokové sadzby naďalej držať na rekordne nízkych úrovniach, čo môžu niektoré krajiny využiť.

Citigroup na problémy eurozóny neupozorňuje prvýkrát. Už v apríli uvidla, že európsku jednotnú menu zachráni len vznik Spojených štátov európskych. Ekonómovia tým myslia úplnú rozpočtovú a politickú integráciu jednotlivých členských štátov.

„Máme obavy, že bez pripravenosti hlavných krajín únie, najmä Nemecka, vydať sa týmto smerom, bude euro ako jednotná a stále sa rozširujúca mena zatratené,“ uviedla Citigroup vo svojej analýze.

debata chyba