Dve meny v Európe? Super euro pre silných, slabšie pre ostatných

20.06.2010 09:21, aktualizované: 12:54
Európska únia
Európska únia Autor:

Nemci a Francúzi skúmajú možnosť zavedenia dvoch skupín krajín platiacich eurom, tvrdí britský denník The Telegraph, ktorý sa odvoláva na zdroj z Európskej únie.

Jedna skupina by mala silné „super-euro“. Podľa denníka by do nej mohlo patriť Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Rakúsko, Dánsko a Fínsko.

Druhá skupina by zahŕňala krajiny ako Grécko, Španielsko, Taliansko, Portugalsko, prípadne Írsko.

Slovensko, ani ďalšie krajiny menovej únie britský denník nespomína.

Podľa zdroja francúzski a nemeckí predstavitelia už dlhší čas skúmali možnosť ako dostať horšie hospodáriace štáty z eurozóny, ale dospeli k názoru, že to nie je schodná cesta. Dvojcestné euro by mohlo byť plánom B. Politici silných krajín sa domnievajú, že by sa tak mohli ochrániť pred problémami, do ktorých dostalo eurozónu zadlžené Grécko.

Podľa citovaného úradníka ide o akt zúfalstva, o menšie zlo. Pomoc Grécku je relatívne lacná oproti tomu, čo by stála záchrana Španielska. Dve eurá by údajne znamenali úľavu pre obidve skupiny. „Severnú“ by neohrozovali deficity slabších krajín a „južná“ by sa nemusela báť „hrôz“ opustenia eurozóny a tomu, že dlhom bude čeliť osamotene. Nové super euro by bolo naviazané na nemecké a francúzske dlhopisy, takže sa očakáva jeho výrazne vyšší kurz oproti pôvodnému euru.

Dramatická situácia podľa denníka môže nastať v septembri, keď Španielsko bude musieť refinancovať dlhy vo výške 80 miliárd eur. Európska únia na takéto prípady pripravila tzv. obranný val, čiže prísľub finančnej pomoci v stovkách miliárd eur, ktoré by mohli byť aktivované ako záruka pri prefinancovávaní dlhov štátov platiacich eurom. Ako však pripomína Telegraph v inom článku, tento týždeň sa objavili v odhodlaní brániť euro prvé trhliny, keď novozvolené vedenie na Slovensku hrozí, že neprispeje na záchranný fond. To vyvoláva obavy Európskej komisie, že odmietnutie jednej krajiny pomôcť môže odštartovať paniku, ktorá zničí euro.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku