Povodne môžu zdražiť potraviny

Tisíce hektárov zaplavenej pôdy a potopami zničená úroda sa zrejme odrazia aj na zvýšení cien potravín. Najmä múky, chleba, pečiva, ale aj oleja či zeleniny.

08.06.2010 08:43
pečivo, chlieb, potraviny Foto:
Ilustračné foto
debata (4)

Poľnohospodári hovoria o takých veľkých škodách, aké povodne spôsobia možno raz či dvakrát za sto rokov. Najviac zasiahnuté sú polia s pšenicou, jačmeňom či repkou olejnou. Voda sa však nevyhla žiadnym plodinám, ani zemiakom či hrachu.

„Zvyšovanie cien sa vylúčiť nedá. Teraz môže nastať dvoj– až trojpercentné zdražovanie, ktoré ekonómovia očakávali na začiatku roka, no nakoniec nenastalo,“ povedal Stanislav Nemec, hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Pre Slovensko bude ešte dôležité, ako dopadnú úrody v okolitých krajinách a v najväčších európskych ekonomikách ako Nemecko či Francúzsko.

„Poľnohospodári by zvýšenie cien potrebovali, zlepšili by sa im tržby zo slabej úrody. Pre spotrebiteľov by zase nebolo veľmi dramatické,“ doplnil Nemec. V tomto roku potraviny pre ľudí mierne lacneli. „Smerom nadol už ceny určite nepôjdu,“ zhodnotil Pavol Konštiak, prezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu.

Doteraz sa po povodniach ceny nezvyšovali, pretože záplavy boli len lokálne, zatiaľ čo dnes je zasiahnutá až pätina poľnohospodárskej pôdy. „Škody určite prevýšia hodnotu sto miliónov eur,“ hovorí Nemec. Ak sa k tomu prirátajú aj škody v lesoch, suma prevýši 150 miliónov eur.

Poľnohospodári žiadajú od štátu rýchlu finančnú injekciu alebo aspoň odpustenie či zníženie daní za zničené polia. Priame peňažné odškodnenie však ministerstvo pôdohospodárstva nechystá. Minister Vladimír Chovan (nominant HZDS) iba minulý týždeň prisľúbil vznik rizikového fondu, z ktorého by sa v budúcnosti takéto škody hradili.

Odpúšťať dane nebudú ani mestá a obce. „Daň z nehnuteľností sa vyrubuje na rok vopred. Nemáme právny nástroj na to, aby sme dane v priebehu roka zmenili,“ doplnila Helena Poláková, hovorkyňa Združenia miest a obcí Slovenska.

4 debata chyba