Zastavte mýto, žiadajú dopravcovia súd

Zástupcovia Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) v piatok požiadali súd, aby od 1. júna pozastavil elektronický výber mýta.

14.05.2010 17:07
Mýto, protest dopravcov Foto:
Únia autodopravcov protestuje od začiatku roka proti mýtnemu systému.
debata (42)

Dôvodom sú údajné chyby v systéme pri stanovení dĺžok spoplatnených úsekov a výber mýtneho v obciach. Informovali o tom v piatok zástupcovia združenia. Dopravcovia vyzvali na rokovania premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a nevylúčili opakovanie nátlakových akcií zo začiatku roku, keď čiastočne blokovali premávku na niektorých cestách.

„Žiadame zjednať nápravu a žiadame rokovať s predsedom vlády o nefunkčnosti elektronického mýta,“ uviedol predseda združenia Jaroslav Polaček. Únia chce koncom mesiaca zvolať stretnutie členov vo Zvolene, na ktorom by sa mohlo rozhodnúť, či dopravcovia opäť pristúpia k čiastočným blokádam ciest.

Dopravcovia podali dve žaloby na Okresný súd Bratislava I. V prvej napádajú údajne zle určené dĺžky spoplatnených úsekov ciest pri Hrhove na východnom Slovensku. Spoplatnená dĺžka podľa nich nezodpovedá skutočnej dĺžke. Druhá žaloba sa vzťahuje na údajné spoplatňovanie nákladných vozidiel na úsekoch ciest v intravilánoch obcí. K obom žalobám podali tiež žiadosť o predbežné opatrenie, ktorým by súd elektronický výber mýtneho zastavil.

„V súčasnosti neevidujeme žiadne podnety, ktoré by potvrdzovali uvádzané nedostatky,“ reagoval hovorca ministra dopravy Stanislav Jurikovič. Dopravcovia tiež podľa Jurikoviča môžu využívať riadne reklamácie u dodávateľa systému, alebo sa obrátiť na prevádzkovateľa, ktorým je Národná diaľničná spoločnosť. Výber mýtneho je vyšší, ako sa pôvodne predpokladalo, poznamenal Jurikovič.

Elektronický výber mýta zaviedlo Slovensko pre vozidlá nad 3,5 tony od januára. Mýto sa vyberá za jazdu po diaľniciach, rýchlostných cestách a cestách prvej triedy.

42 debata chyba